25 LİRAYA TATİL

23 Haziran 2009 0 Yazar:

Ayvalık’ta bazı otellerin yerli ve yabancı turiste ayrı fiyat tarifeleri uyguladığı iddaa edildi. İsmini açıklamayan, Ayvalık’taki bir otel görevlisi; yabancı turiste günlüğü 25- 30 TL’den konaklama imkanı sunulduğunu, bir çok otelde bu ayrımcılığın olduğunu ve yerli turiste 85- 110 TL olan tarifeden yabancı turistlerin 25 liraya yararlandığını bildirdi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ve beldelerindeki  bazı yıldızlı otellerin ‘Her şey dahil’ uygulaması yoluyla müşteri çekmeye çalışması, Ayvalık ve Sarımsaklı turizmini olumsuz olarak etkilediği ortaya çıktı. Bögedeki otel işletmecilerinin; Çoğunlukla Rusya, Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk’tan gelen turistleri çekmeye çalışması, Ayvalık ve civarındaki  küçük Otel ve Motelleri olumsuz yönde etkilediği iddaları yaygınlaşıyor. 

Ayvalık’taki yıldızlı otellerin bazıları, yabancı turistlere kış aylarında, ‘Her şey dahil’ 8–10 Dolar arasında fiyat verdiği, bu rakamların turizm mevsiminde 13–15 Dolar arasına yükselterek, günlüğü 25–30 TL’den konaklama bedeli sunduğu biliniyor. Herşey dahil ugulaması ile birlikte fiyatlardaki bu aşırı ucuzluk, diğer otel ve Motellerin yaz sezonunda kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu da anlatılanlar arasında.  ‘Her şey dahil’ uygulaması,  yerli turistlere günlüğü 85 TL ile 110 TL arasında değişen fiyatlarla sunuluyor.

 ‘Her şey dahil’ uygulamasına giden yıldızlı otellerin,  bu tavrının yöre esnafının da kayıbına neden olmakta. Turistler her şeyi otel tarafından karşılanması nedeniyle çok nadiren çarşı esnafından alışveriş yapmaktadır.

Kimi otelciler ise bu fiyat farkının yerli turistlere de uygulanmasının mümkün olduğunu, bunun için Erken Rezervesyon yapmalarının yeterli olduğunu belirtiyorlar.