7 gün 2 Şehir: Zambaklar Ülkesi Finlandiya

7 gün 2 Şehir: Zambaklar Ülkesi Finlandiya

17 Mart 2018 1 Yazar:

Finlandiya Rus yazar Grigoriy Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı kitabı dolayısı ile bu şekilde de bilinmektedir. Rus yazar kitabı Finlandiya seyahatinden yola çıkarak yazmıştır. Çok az bir nüfusa sahip olan Finlandiya ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Elbette bu güzel Beyaz Zambaklar Ülkesinin en sevilesi şehirleri Helsinki ve Lappeenranta’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Finlandiya gezi rehberi ile bu güzel ülkeyi ve onun nadide iki şehrini kısaca özetlemek istedik.

Her Yönüyle Finlandiya Gezisi

Yaratıcılık Merkezi – Helsinki

Helsinki Finlandiya’nın başkentidir ve tam bir yaratıcılık merkezidir. Helsinki’nin mutlaka görülmesi gereken bir yer olmasının sebepleri arasında sizi her an tasarımın karşılaması bulunmaktadır. Aynı zamanda denize olan yakınlığı nedeniyle de Helsinki eşsiz bir şehirdir. Helsinki’de Suomenlinna Adası ve Kalesi, Uspenski Katedrali ve Kauppatori, Fin Ulusal Galerisi ve Helsinki Adaları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Helsinki Otel Bul

Saimaa’nın İncisi – Lappeenranta

Finlandiya’nın Güney Karelya bölgesinde yer alan Lappeenranta, Saimaa Gölü’nün karşısındadır. Lappeenranta Helsinki kadar yoğun nüfusa sahip olmasa da en çok ziyaret edilen ikinci şehirdir. Çok sayıda müzeye sahip olan Lappeenranta, aynı zamanda bir kayak merkezidir. Lappeenranta’ya gelip de kayak yapmamak olmaz. Ayrıca Saimaa Gölü’nü keşfetmeyi ve göle nazır bisiklet sürmeyi de unutmayın.   Lappeenranta Otelleri – Anında Rezervasyon

Beyaz Zambaklar Ülkesi’ne Ne Zaman Gidilir?

Finlandiya’ya gitmek istiyorsanız benim tavsiyem en önemli iki olayın denk geldiği tarihlerde orada bulunmanız. Bunlardan biri Aurora Borealis denilen ve her anlamda büyüleyici olan Kuzey Işıkları’dır ki onları görmek istiyorsanız seyahatinizi Ekim, Şubat ve Mart ayları için planlamanızı tavsiye ederim.

Gece yarısı güneşleri olarak da bilinen güneşin 19 saat boyunca havada kaldığı muhteşem manzarayı izlemek istiyorsanız Mayıs ve Temmuz ayları arasında Finlandiya’ya gitmek doğru olacaktır.

Finlandiya’ya Nasıl Gidilir?

Finlandiya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Finlandiya’ya seyahat etmek için birden fazla seçenek mevcuttur. Seçenekler arasında uçak seyahati, deniz seyahati, trenle seyahat ve karayolu seyahati bulunmaktadır. İstanbul’dan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye aktarmasız 3 saat süren uçuşlar bulunmaktadır. Finlandiya’ya seyahat etmek için Schengen vizesine gerek olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İklim ve Hava Durumu

Finlandiya soğuk ve ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında sıcaklık -20 dereceleri görse de yazın ortalama sıcaklık 13-22 derece arasındadır. Ama ne kadar soğuk olursa olsun yine de Finlandiya’nın kışı çok güzel ve eşsizdir.

Konaklama Seçenekleri

Finlandiya’da çok değişik konaklama türü seçeneğiniz mevcuttur. İsterseniz hiç heyecan aramadan normal bir otelde veya pansiyonda kalabilir ya da bir ev kiralayabilirsiniz. Ancak kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız onları çok güzel bir şekilde izleyebileceğiniz oteller de mevcuttur. Üstelik bir Kuzey ülkesi olan Finlandiya’nın soğuk olması buz otellerin popüler olmasını sağlamıştır. Ancak tüm bu heyecan bana yetmez derseniz Başkent Helsinki’de yeni açılmış olan hapishane konseptli otelde de kalabilir ve hayatınızın deneyimini yaşayabilirsiniz.

Para Birimi

Finlansiya’nın para birimi Euro’dur. Ancak Euro’ya geçmeden önce Finlandiya sınırları içerisinde Markka para birimi kullanılmaktaydı.

Hangi Dil Konuşulur?

Finlandiya’nın iki resmi dili bulunmaktadır. Bunlar Fince ve İsveççe’dir. Ancak yine de nüfusun %90’ı Fince konuşmaktadır. Fince ve Türkçe benzer yapılara sahip diller olsa da Fince işinize yarayabilecek birkaç kelimeyi şuraya bırakalım;

Günaydın (Huomenta)

Merhaba (Terve)

Hoşçakal (Heippa)

Nasılsın (Kuinka voit)

Teşekkür Ederim (Kiitos)

Finlandiya Yemekleri

Fin mutfağında domuz eti, ren geyiği eti, sosis, dağ çileği ve somon balığı yemek hazırlanırken sık kullanılan malzemelerdir. Fin mutfağı Rusya ve İsveç mutfağından da esinlendiği için damak tadınızı geliştirecek çok farklı yemekler denemek mümkündür. Ancak en ünlü yemekleri arasında tatlı bir çörek olan Munkki, somon çorbası Lohikeitto, bir çeşit balıklı ekmek olan Kalakukko ve domuz kanından yapılan siyah sosis anlamına gelen Mustamakkara bulunuyor.

Otelbul.org