Alman Turist Gözüyle Türkiye

Alman Turist Gözüyle Türkiye

17 Nisan 2018 0 Yazar:

Alman turistler arasında yapılan ankette, Türkiye denince akla ilk gelenin ”tatil” olduğu belirlendi.
Öger Tur, Türkiye’de tatil yapan 651 Alman turistle birebir görüşme ve form doldurma yöntemiyle bir anket yaptı. Alman turistlerden, ”turist gözüyle Türkiye’yi değerlendirmeleri istendi.

Anket sonuçlarında, Alman turistlerin Türkiye denince akıllarına ilk gelen şey tatil oldu. Tatilden sonra sırasıyla; misafirperverlik, döner,  halk pazarı ve hamam geldi.

Turizmcilere göre, halk pazarları, turistler için Türkiye’yi çağrıştıran çok önemli bir farklılık. Hemen hemen hiçbir Akdeniz ülkesinde halk pazarı bulunmuyor.  Halk ve semt pazarları turistler için Türkiye’ye özgü bir zenginlik. Anketin dikkati çekici bir başka sonucu da, camiler oldu.

Yapılan anketin sonuçlarına göre; her turistin mutlaka ziyaret ettiği camiler, Türkiye denince akla gelen özellikler arasında altıncı sırada.  Yapılan anket, Türkiye’nin önemli sembollerinden birinin de tarihi ve modern camiler olduğunu göstermekte.

Değerlendirmenin en önemli sonuçlarından birinin de, İstanbul’un marka şehir olarak seçilmesi olduğunu bildiren Recep Yavuz, ”İstanbul, Avrupalının gözünde bir marka şehir olarak tarihten gelen kültürel mirası ile hafızalarda yer alıyor. Türkiye’de en çok tanınan kişi ise Atatürk. Tarkan ve Orhan Pamuk da en çok tanınan bilinen kişiler arasında bulunuyor” diye konuştu.

Yavuz, ‘Yüzde 100 Güneş Garantisi’ sloganı ile yurt dışında nam salan Türkiye’nin en önemli ayrıcalıklarından birinin de güneş ve deniz olduğunu vurgulayan turistlerin, Türkiye’de en çok bilinenleri de kültür, tarih, her şey dahil, Türk kahvesi, Pamukkale, lokum ve Türk Mutfağı olarak sıraladığını kaydetti.

DOLMUŞ VE TÜRKİYE

Değerlendirmenin en önemli bölümlerinden birinin de turistlerin önerisi ile bilinenler listesine dahil olan ve 18. sırada yer alan ”dolmuş” olduğunu ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

” Türkiye’deki dolmuş yolculuğu dünyanın hiç bir yerinde görülemeyecek kadar neşeli, eğlenceli ve hesaplı bir yolculuk olarak görülmekte. Ayrıca döner, Almanlar arasında Türk kahvesinden daha çok biliniyor.

Ortaya çıkan sonuçlar doğru analiz edildiğinde turistlerin bize verdiği mesajın çok açık olduğu ortaya çıkıyor. Öğrencilerle birlikte yaptığımız bu çalışma manipülasyondan uzak, tamamen şeffaf ve yansızdır.”

ANKET NASIL YAPILDI?

Yavuz, 36 kişiden oluşan Holiday Plan – Öger Tur çalışanının görev aldığı anketin, Türkiye’de tatil yapan 14-75 yaş arasındaki turistlerle otellerde, tur ve transfer otobüslerinde ve Antalya havaalanında yapıldığını, çalışmanın 3 aşamada gerçekleştirildiğini belirten Recep Yavuz, anket hakkında şu bilgileri verdi:

”Amacımız, turistlerin Türklere bakışını ve Türkiye’nin onlarda yaptığı çağrışımı ortaya çıkarmaktı. Bu nedenle kendilerine sadece bir soru sorduk: ‘Türkiye size neyi çağrıştırıyor?’ Kendilerine yardımcı olmak ve yön göstermek için 15 resimli alternatif sunduk ve formların altında boş yer bırakarak, onların ilave yapmalarını istedik. İkinci aşamada anket formlarında cevap şıkkı olarak kendi hazırladığımız alternatifleri turistlerin ilave ettikleriyle birleştirerek yeni bir form oluşturduk. Son aşamada sadece bir sorunun yer aldığı boş bir anket formunu resimsiz olarak sunarak, turistlerin en fazla 3 cevap vermesini istedik. Böylelikle Türkiye ile ilgili olası bütün konu ve özellikleri hem bizim hem turistlerin gözüyle birleştirerek, geniş bir alternatif imkanını kendilerine sunarak önem sırasına göre sıralamalarını istedik.”

Kaynak