Antalya’ya Rus Turist Akını Azaldı

9 Aralık 2012 0 Yazar:

rus turist sayısında azalma yaşandıAntalya, ülkemizin turizm üssü. Deniz turizmi yanında kültür turizmi ndeniyle de yabancı turistlerin akınına uğruyor. Yılbaşında da özellikle Rus turistlerin tercihinin Antalya olduğu biliniyor. Bu yılın ilk 9 ayında ise Rus turistlerin tercihlerinin bir miktar değiştiği görülüyor.  Bir kaç yıl öncesine kadar Antalya’ya gelen Rus turist sayısında önemli bir artış gözleniyordu. 2012 yılınının ilk 9 ayında ise Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında, önceki senelere göre yaklaşık %7 lik bir azalma olduğu belirtildi.  Antalya’ya gelen Rus Turistlerin bir kısmının, İspanya ve Yunanistan’ı tercih ettiği belirtiliyor. Rus Turistlerin bu ülkelere yönelmesin nedeni ise ekonomik kriz. Tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden biriyle boğuşan İspanya ve Yunanistan’daki ucuzluk, Rus turistleri için cezbedici özellik sunuyor.

2012 yılının ilk 9 aylık döneminde, Yunanistan ve İspanya’ya giden Rus turist sayısında yüzde 15-20 bandında yükseliş yaşandı. Avrupa genelinde yaşanan ekonomik krizin fiyatlara yansıması nedeniyle, Rus turistlerin tatil tercihlerini özellikle İspanya ve Yunanistan’dan yana kullandıkları tahmin ediliyor.  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Birimi, Rusya Federasyonu Turizm Ajansı verilerinden yararlanarak, Ocak-Eylül döneminde, Rusya’dan turizm amaçlı çıkışların büyüme hızını değerlendirdi. Buna göre, 2010 yılında yüzde 34 büyüyen Rusya pazarı, 2011’de yüzde 16 gelişebildi.

Büyüme hızı 2011’nin ilk 9 aylık döneminde ise geçen iki yılın altında kalarak yüzde 5 dolayında gerçekleşti. 9 aylık dönemler itibariyle, 2010’da yüzde 23,5 olan Türkiye’nin Rusya pazarından aldığı pay, 2012’de yüzde 19 seviyesine geriledi. Pazarın geçen yılın aynı döneminde 11,3 milyonluk hacme ulaştığı tespiti yapılan araştırma sonuçlarına göre, bu ülkeden Ocak-Eylül döneminde Türkiye’ye olan çıkışlar ise yüzde 6,6 gerileme ile 2,3 milyona indi.

Antalya’da görüştüğümüz bazı  otel yetkilileri, Rus Turistlerin önemli bir döviz girdisi sağladığını ilk 9 ayda yaşanan düşüşün yılbaşında bir miktar telafi ediebileceğini belirtiyorlar. Antalya’ya Rus turist çekmek için, ellerinden gelen titizliği gösterdiklerini belirten otelciler Rus Turist akının 2013 te yeniden başlayacağı yönünde umut taşıyorlar.  Bu arada Antalya Otelleri yılbaşı kampanyalarını duyurmaya başladı. Antalya’daki otellerin hemen hepsinin yılbaşı programları hazır.