Batum’a Nasıl Gidilir, Nereler Gezilir ve Nerede Kalınır?

Batum’a Nasıl Gidilir, Nereler Gezilir ve Nerede Kalınır?

12 Nisan 2018 0 Yazar:

Batum’a Nasıl Gidilir, Nereler Gezilir, Nerede Ne Yenilir ve Nerede Kalınır?

Karadeniz kıyısında bir liman kenti olan Batum, Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkentidir. Batum’da 2013 nüfus sayımına göre 190,000 kişi yaşamaktadır. Önemli bir ticaret merkezi olan Batum, Bakü petrol boru hattının son bulduğu liman kenti olması,  Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığındaki ticari başarısı dışında çay ve narenciye başta olmak üzere tarım ürünleri açısından dikkat çekicidir.

Batum’da Uygun Otel Bul – Rezervasyon >>

Batum, Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır. Gürcistan ile Azerbaycan’a bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Batum’a Nasıl Gidilir?

TAV tarafından yeniden inşa edilen uluslararası Batum Havalimanı 2007 yılında açılmıştır.  Batum, Mahincauri istasyonundan başlayan demiryoluyla da Tiflis’e bağlanır. Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a açılan karayolu Batum’dan geçmektedir. 2008 yılından beri Türk Hava Yolları tarafından İstanbul-Batum uçak seferleri başlatmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport ve vizesiz olarak Batum Havaalanı’na inebilmektedir.  Trabzon’dan Batum’a hergün  otobüs seferleri düzenlemektedir.

Batum’da Nereler Gezilir?

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı, yol boyunca sıralanmış çok sayıda banklar var..

Batum sadece ticari faaliyetlerle öne geçen bir liman kendi değildir. Tatilcilerin ilgisini çeken, turistik bir şehirdir. Liman tarafından binilen teleferik gezginlerin ilgisini çekmektedir. Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalan Orta Cami ilk sırayı alıyor. Özellikle Türkiye’den Batum’a giden turistlerin Orta Cami’yi mutlaka görmek isteyeceklerine eminiz. Batum Acara Devlet Müzesi, Botanik Bahçesi, Hz.  İsa’nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarının bulunduğu Roma dönemi yapıtlarından Apsaros kalesi de öne çıkmakta.  Gürcü Mimarisinin tipik özelliklerini yansıtan Eski Postane Binası ile Karadeniz kıyısındaki Batum Devlet Parkı, Akvaryum ve sirk de görülecek yerler arasında bulunmakta. Batum gezisi düşünenler için öyle günü birlik planlar yeterli olmayacaktır. Batum merkezde bulunan Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli, Chacha Tower diğer görülecek yerler arasında yer alır.

Batum’da Nerede Kalınır? Batum Otelleri Rezervasyon >>