Bodrum Bodrum diye diye!

4 Mayıs 2009 0 Yazar:

Bodrum işte. Plaj mı dersiniz, gece hayatı mı dersiniz yoksa Bodrum Kalesi mi? Turizm merkezlerimizin neredeyse en ünlüsüdür Bodrum. Hem içeride hem de dışarıda adı gıpta ile anılan hoş bir ilçedir. Merkezindeki plajın yanında Yalıkavak, Turgutreis, Gümbet, Gümüşlük, Yalıçiftlik, Türkbükü gibi beldeler telvolelerin, magazin programlarının vazgeçilmezleridir. Televizyon ve sinema yıldızlarının tatillerinde hep bu adlar geçer. Bir zamanların bu eski köylerdineki plajlar yeşille mavinin seviştiği yerlerdir. Yat turizmi ilçede gelişmiştir. Bodrum’da çok sayıda eşsiz koy vardır. Bu koy ve köylerden biri de Mazıköy’dür. Bodrum merkeze 35 km uzaklıktaki Gümüşlük, turistlerin vazgeçemediği güzellikleri ve tarihi ile Tavşan Adası da başka bir güzelliktir.

Koyunbaba koyu, cennetten bir köşedir sanki.  Bodrum merkezden devam edip Gümüşlük beldesini geçtikten sonraki sessiz, sakin yerin adı Koyunbabadır. Konaklama hizmeti veremeyen koyda ufak bir plaj ve leziz soğuk mezeleri ve taze balıkları olan bir restoran bulunmaktadır.. Yolu biraz karışık olduğu için Gümüşlük’ten bir taksiyle gidiş dönüş yapılması sanki daha uygundur.

Bodrum’da çok tarihi kalıntı vardır; Termera, Mindos, Telmissus, Pedesa, Antik Tiyatro, Mausoleion, Göktepe ve Mindos Kapısı belli başlı olanlarıdır.