Budapeşte Gezilecek Yerler ve Budapeşte Otelleri Rezervasyon

Budapeşte Gezilecek Yerler ve Budapeşte Otelleri Rezervasyon

1 Ocak 2022 1 Yazar:

Bu yazımızda, dünyanın en gezilesi yerlerinden biri olan Budapeşte ve civarı hakkında bilgi vereceğiz.  Konumuz, Budapeşte Gezilecek Yerler ve Budapeşte Otelleri Rezervasyon.  Budapeşte’nin en ünlü mekanlarını, eğlence mekanlarını, otellerini ve tarihi turistik yerlerini sizler için araştırdık.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin birleşmesiyle oluşmuştur. şehirdir. Budin ve Peşte şehirlerini birbirinden Tuna nehri ayırır. Bu iki kenti birbirine bağlayan Széchenyi Zincir Köprüsüdür.  Budin ve Peşte birleşiminden oluşan yeni kente 1873 yılında Budapeşte adı verilmiştir. Macaristan için Budapeşte, kültür, sanat ve politikanın merkezi anlamı taşır.  Orta Avrupa’da Berlin’den sonra en büyük ikinci şehirdir. Coğrafi konumu, mimarisi, sanatsal dokusu, tarihî eserleri ile Dünyanın gözde turistik merkezlerindendir

Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilen kentlerden olan Budapeşte Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

Budapeşte Türk tarihi açısından önemlidir. Nitekim Evliya Çelebi 1662 yılında Budapeşte’ye gitmiş ve ayrıntılı bir yazı kaleme almıştır. Evliya Çelebi’ye göre, Buda’da 25 cami, 47 mescit, 12 medrese, 16 mektep, 2 hamam, 8 kaplıca, 9 han, 1 saat kulesi ve 1 bedesten bulunmaktadır. Sokullu Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Mustafa Paşa Camii ve Türbesinin Mîmar Sinan’ın eseri olduğu bilinmektedir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Macaristan Parlamento Binası (Budapeşte Parlamento Binası)

Budapeşte Parlamento Binası, Macaristan Ulusal Meclisi’nin bulunduğu binadır. Avrupa’nın en eski yasama binalarındandır. Macaristan’ın simge ve popüler turistik yerlerindendir. Tuna kıyısında, Lajos Kossuth Meydanı’nda yer almaktadır. Budapeşte’nin en yüksek ve Macaristan’ın en büyük binasıdır.
Budapeşte Parlamento Binası

Devlet Operası

Aziz István Katedrali

Aziz István Katedrali

Szechenyi Zincir Köprüsü

Szechenyi Zincir Köprüsü

Gül Baba türbesi ve heykeli

Budapeşte’de bulunan, Gül Baba’ya ait türbedir. Gül Baba 15.yüzyıl sonlarıyla 16.yüzyıl başlarında yaşamış şair bir Bektaşi dervişidir. Gül Baba´nin sekizgen türbesi, 1543-1548 yılları arasında, Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Gül Baba türbesi ve heykeli

Balıkçılar tabyası

Gellért kaplıcası

Széchenyi termal hamamı

Dohány Sokağı Sinagogu

Aziz István Katedrali

Aziz Erzsébet Katedrali

Budapeşte Otelleri Rezervasyon