Bursa’da Gezilecek 19 Harika Mekan

Bursa’da Gezilecek 19 Harika Mekan

7 Şubat 2021 0 Yazar:

M.Ö. 5200 yıllarına kadar uzanan geçmişiyle tarih kentidir, Bursa.  Köklü tarihiyle uygarlıklar kenti, dağıyla doğa harikası, kültürüyle insanlık mirası olan bir kent. Dünyada benzerlerine az rastlanılacak bir turizm merkezi olan kentin romanlara sığmayacak güzellikleri var. Bu nedenle biz Bursa’da gezilecek 19 harika mekan diyerek sınırlandırmak istedik gezimizi. Bursa’nın bilinen ilk adı Prusa’dır.  Ancak bazı kaynaklara göre Bitanya’dır. Bu ad , Britanya kralının adıdır.  Osmanlı dönemine kadar değişik uygarlıkları ağırlamış ve 1326 yılında Osmanlı’ya geçişiyle birlikte Anadolu topraklarının bir parçası olmuştur. Osmanlı başkentleri arasında çok büyük önemi olan Bursa, Atatürk tarafından da çok beğenilen, defalarca ziyaret edilen bir şehirdir.

Bursa günümüzde, kayak merkezi, kültür şehri ve tarih mirası olarak turistlerin ilgisini çekiyor. Bu özellikleri yanında endüstüriyel gelişimi nedeniyle son yıllarda sürekli göç almakta. Turistik gezi olanakları açsından Uludağ, cami, köprü, türbe, külliyeler,  müze ve kaplıcalarıyla öne çıkmaktadır.  Modern ve büyük otelleriyle konaklama sorunu olmayan bir kenttir. İşte Bursa’ya gittiğinize mutlaka görmeniz gereken 19 harika mekan…

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Osmanlı mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan Yeşil Cami, çini kaplamaları ile öne çıkmakta. Caminin yeşili çok ünlüdür ve bulunduğu mahalleye de adını vermiştir. Yeşil Cami, 1424 yılında tamamlanmıştır. Bursa’da çok bilinen ve sevilen cami günümüzde ibadethane olarak hizmet vermeye devam etmektedir.1421 yılında Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Mehmet Çelebi tarafından, Mimar Hacı Ivaz Paşa’ya yaptırtılan Yeşil Türbe, Bursa’daki sembol yapılardan biridir. Türbenin tüm duvarları çiniyle kaplıdır.

Kozahan

İpek Yolu üzerinden gelen kervanların uğrak yeri Kozahan… Bu tarihi hanın ikinci katında ünü dünyaya yayılan Bursa ipeğinden yapılmış şal ve fular satışı yapan, yan yana dizilmiş dükkanlar bulunuyor. Sevdiklerinize benzersiz armağanlar almak için bundan iyi fırsat olamaz. Kozahan’da kahvenizi yudumlarken, tarihi bir yolculuk hissi yaşayabilirsiniz.

Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa’nın sembol firmalarından Tofaş tarafından 2002 yılında restore edilen Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, yaklaşık 3 hekatarlık bir alana yayılmıştır. Beygirli arabalardan başlayıp, günümüz arabalarına uzanan bir teknolojik evrime tanıklık edebilirsiniz.

Anadolu Arabaları Müzesi

Anadolu Arabaları Müzesi

Muradiye Külliyesi

Muradiye semtine adını veren külliye 1426 yılında 2. Murad tarafından yaptırılmıştır.Muradiye Külliyesi’nde medreseden hamama kadar çok değerli yapıyı görebilirsiniz.

Emir Sultn Cami ve Külliyesi

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan ve kentin önemli yapılarından biri olan Emir Sultan Cami ve Külliyesi 14. Yüzyılda yapılmıştır. Eski zmanlardan beri devam eden, düğün ve sünnet töreni öncesi buraya uğrama günümüzde giderek azalmıştır. Ancak cami, aktif olarak ibadethane özelliğini sürdürmektedir.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Duvarları kesme kefeki taş ile örülen sekizgen plânlı türbenin; ortasında Osman Gazi’ye ait ahşap sandukanın etrafı sedef kakmalı pirinç parmaklıklarla çevrilmiş, üzeri sırma işlemeli kadife ile örtülmüştür. 1485 yılından 1868 yılına kadar değişik tarihlerde bakım ve onarımlar görmüş, temelden tavana tamamen değişmiştir.

Hüdavendigar Cami

Yapımına 1363 yılında başlanıp, ancak 19.yüzyılda tamamlanan Hüdavendigar Cami, ‘Ters T’ planlı yapı özelliğine sahiptir. Bununla birlikte caminin mimari yapısı diğer Bursa mimari eserlerinde rastlanmayan özelliklere sahiptir.

İznik / Ayasofya Cami

1331 yılında Orhan Gazi tarafından camiye dönüştürülen yapı, İznik’in tam ortasında,surlarla çevrili kentin dört kapsından gelen yolların kesiştiği yerde inşaa edilmiş bir kilisedir.

Ulu Cami

Erken Dönem osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camiler arasında çok büyük öneme sahip olandır. 20 kubbe ile örtülüdür. Orta kısmındaki kubbenin üstü camlı olup, altında ise 16 köşeli büyük mermer bir şadırvan bulunmaktadır. Tam bir sanat şaheseri olan Bursa Ulu Cami duvarlarında hat sanatının özgün örneklerini göreceksiniz.

İgrandi Köprüsü

İgranfi Köprüsü’nü Bursa’ya giden herkesin mutlaka görmesi gerekir.  Bu eski çarşılı köprü 1442 yılında inşaa edilmiştir. Yapıldığı yıldan itibaren depremlere, istilalara rağmen ayakta kalmıştır. Köprü, dünyada üstünde çarşısı olan sayılı köprüler arasındadır. Bu çarşıda, Bursa’ya özgü çeşitli el sanatı ürünleri satılmaktadır.

Tophane Saat Kulesi

65 metre uzunluğunda, 6 katlı kule Tophane semtinde bulunmaktadır.  Burası turistlerin ilgi odağıdır.  Aynı parkta Osman ve Orhan Gazi türbeleri de bulunmaktadır.

Bursa Kalesi, Hisar

Bursa’nın, ayakta kalan en eski yapılarından biridir.  Bithynia Krallığı’ndan kalma, Roma, Bizans ve Osmanlı kültürünün özelliklerinin ilmik ilmik işlendiği kalenin surları yaklaşık 3,5 kilometredir. 5 Kapısı ve 14 burcu vardır.

Hanlar Bölgesi

Osmanlı döneminin ticari hayatındaki önemi büyük olan hanlar, Bursa’da önemli bir yere sahiptir. Koza Han, Fidan Han, Geyve Han, Balibey Han ve Emir Han görülmek için sizleri bekliyor.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkazık Köyü, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.  Osmanlı’dan günümüze kalan yerleşim yerinin 700 yıllık bir tarihi vardır. Cumalıkazık Köyü Müzesinde bu tarihi birikimin, yaşantıların bir yansımasını göreceksiniz. Mutlaka uğramak gerekli.

Kaplıcalar – Eski Kaplıca

Bursa denilince ilk akla gelen havlu, bıçak, şeftali, hamam ve kağlıcalardır. Bursa’nın tabi ki bunlardan başka sayısız ünlü ürünü vardır. Tekstil, her fırsatta vurgulanan Uludağ’ı saymazssak eksik kalır.  Bursa’daki kaplıcalar, kentin batı tarafında bulunmaktadır.  Bademli Bahçe ve Çekirge bölgelerinden çıkan şifalı sular yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmez bir deneyim sunmaktadır.  Bursa’daki termal suların önemli bir özelliği ise aynı veya farklı bölgelerde bulunan suların hemen hepsinin kimyasal analizlerinin farklı olmasıdır.

Sağlık Tarihi Müzesi

Bursa’da sağlık turizmi sadece kaplıcalarla sınırlı değildir.  Kentin tarihinde sağlık önemlidir. Yıldırım Beyazıt Külliyesinde yer alan Darüşşifa, Pınarbaşı’nda bulunan müze, Bursa’nın sağlık tarihinde bir yolculuk sunmaktadır.

Bıçak Müzesi

Bursa2nın ünü dünyaya yayılmış Bıçağının yaklaşık 150 çeşidi olduğu bilinmektedir. Bursa’daki Bıçak Müzesi’nde birbirinden değerli Bursa Bıçakları sergilenmektedir.  Bursa bıçaklarının ünü, işlemesi ve süslemesinden gelmektedir.  Müzede bal mumu heykellerle sunulmakta ve canlandırılmaktadır.  Bursa bıçağı tam bir zanaat harikası olarak gösterilen yoğun ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

Suuçtu Şelalesi

Bursa ve çevresinde bolca bulunan şelaler arasında Suuçtu Şelalesi öne çıkar.  Karadere Nehri’ndeki şelale, adından da anlaşılacağı üzere 40 metre yükseklikten uçarcasına düşmektedir.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Kurtuluş savaşı tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan 11 Ekim, 1922 tarihinde yapılan ateşkes anlaşmasının yapıldığı tarihi mekandır. Mudanya’da bulunan bina 1937 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Türk – Yunan savaşına son veren bu anlaşma, TBMM adına İsmet Paşa tarafından yapılmıştır.

Bursa’da Konaklama İmkanı

Bursa, ülkemizin en iyi otellerine ev sahipliği yapmaktadır. Bursa’ya gelen tursitler için her keseye uygun, farklı zevklere hitap eden çok sayıda otel bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

Bursa’da Otel Rezervasyonu