Bursa’da Gezilecek Yerler, Ulaşım ve Konaklama

Bursa’da Gezilecek Yerler, Ulaşım ve Konaklama

16 Şubat 2020 0 Yazar:

Türkiye’nin en büyük 4. şehri Bursa, 2016 yılında, “Yaşanabilir Şehirler” sıralamasında Türkiye’de birinci, dünyada 28. sırada yer almıştır.  Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, doğal ve tarihi güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Bursa’ya tüm merkezlerden ulaşım kolaylığı da bu durumu desteklemektedir. Bursa denilince ilk  akla gelen Uludağ ve kayak turizmidir. Ancak Bursa’da gezilecek yerler bakımından Camiler, kervansaraylar, hanlar ve hamamlar da çok önemli ve ünlüdür.

Hacivat ve Karagöz’ün memleketi olarak bilinen Bursa, 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa’da gezilecek yerleri değişik kategorilere göre listelemek mümkündür. Osmanlı’nın altı sultanının kabri Bursa’dadır. Osmanlı dönemi yapılar, Osmanlı öncesi dönemden kalan tarihi yapılar ve M:Ö 4000’lerden kalan arkeolojik yerler, Uludağ ve tarihin derin izlerini taşıyan bir çok değer…

Ulu Cami

Bursa’nın tarihi sembollerden birdir. Yıldırım Beyazıt tarafından 1399 yılında yaptırılan cami, erken dönem Osmanlı Mimarisinin en klasik ve anıtsal örneği sayılmaktadır. Çok kubbeli camiler arasında en büyüğü olan Ulu Cami’nin iç alanı 3.165,5 metrekaredir. Ulu Cami, her bakımdan çok önemli özelliklere sahiptir. Bursa’da mutlaka gezilmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

Sultaniye Medresesi olarak da bilinen Yeşil Medresesi, 1914-1924 yılları arasında yapılmıştır. Yapımında moloz ve kesme taş ile tuğlanın kullanıldığı bu eser, ilk Osmanlı medreselerinden biridir. Günümüzde, Türk İslam Eserleri Müzesi kullanılan Yeşil Medrese’de Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi eşyalar da sergilenmektedir.

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Bursa’nın ünlü caddelerinden olan Çekirge Caddesi üzerinde yer almaktadır. 19. yüzyıl sonlarında yapılan bina, Atatürk’ün 1922 yılında Bursa’yı ikinci ziyareti sırasında Bursa Belediyesi tarafından satın alınmış ve kendisine hediye edilmiştir.

Bursa Hanları

Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli ticaret merkezlerinden olan Bursa’da bir çok han yapılmıştır. Bursa’nın en büyük hanı İpek Han, klasikOsmanlı han mimarisine göre yapılmıştır.Koza Han da yine önemli bir yapıdır. Koza han’a Kapalı Çarşı tarafından bir taç kapıyla girilmektedir. Bir diğer Han is Ulu Cami’nin hemen altında görülebilen Emir Han’dır.

Oylat Kaplıcaları

Turistik cazibe merkezlerinden olan Oylat Kaplıcaları, Bursa şehir merkezine 72, İnegöl merkezine 25 km uzaklıktadır.

Uludağ

Türki’yenin en önemli kayak merkezi olan Uludağ, 1961 yılında milli park ilan edilmiştir. Ünlü Antik Çağ tarihçisi Heredot, Uludağ’dan Mysia Olympos olarak söz etmiştir. Kış turizmi denilince ilk akla gelen yer olan Uludağ’da her kış, Uludağ Miks Tırmanış Festivali düzenlenmektedir.

Cumalıkızık

Cumalıkızık köyü, Osmanlı’dan günümüze gelen tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Köyde bu dönemden kalma 270 ev bulunmakta ve 180’i halen kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra köyde Bizans döneminden kalma bir kilise vardır.

Tirilye

Eski binalar, taş döşemeli dar sokaklar, temiz hava, deniz, balıkçı lokantaları ve çay ocaklarıyla Tirilye’de gezilecek yer aramaya gerek yok. Tirilye’de öne çıkan tarihi yapılar arasında kiliseler ve Taş Mektep bulunmaktadır.

İznik

İznik, çinileri ile tüm dünyanın gözdesidir.İznik bu konuda bir açık hava müzesi gibidir. İznik 114 burçlu surları, İznik Gölü ve Sansarak Vadisi ile ziyaretçilerine güzel anılar kazandıracaktır.

Mudanya

1321 yılında Osmanlı topraklarına katılan Mudanya, tarihi yaıların yanında tipik bir sahil ilçesi görünümüne sahiptir.

Gölyazı

Gölyazı, Apollon Krallığı ve ardından gelen Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun tarihi ve kültürel dokularını yansıtan bir kenttir ve tamamı sit alanı olarak, koruma altına alınmıştır.

Bursa’da Konaklama: Bursa Otelleri

Bursa, şehir merkezi ve çevresinde çok sayıda turistik ve şehir oteliyle ziyaretçilere konaklama imkanı sunmaktadır.

Bursa’da Otel Bul, Otel Rezervasyon

Uludağ Otelleri

Mudanya Otelleri

İznik Otelleri