ÇANAKKALE TURİZMİ VE OTELLERİ

10 Nisan 2010 0 Yazar:

Çanakkale, her mevsimde güzeldir. İçinden deniz geçen şehirdir. Torakları bereketli, tarihi ihtişamlı, antik, doğal ve çağdaş bir kenttir. 5000 yıllık geçmişi ile eğitim, kültür, tarih kenti olmanın yanı sıra Homeros’un İlyada’sındaki gibi antik kültür hazinelerinin destanlarla beslenip gerçekliğe ulaştığı büyülü tarihi mekanları bünyesinde barındıran önemli bir turizm kentidir.

Birçok tarihsel, ekolojik ve doğal cazibe alanını içinde barındıran, Anadolu’daki en eski uygarlık merkezlerinden Troya, Assos, Alexandreia- Troas, Neandria, Abydos ve Sestos’un ve Parion bulunduğu Çanakkale, Milli Tarihimizin en önemli olaylarının cereyan ettiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ile Truva Milli Parkını da sınırları içerisinde bulundurmaktadır.
Diğer taraftan 671 km. sahil bandı, ada konumundaki iki ilçesi, muhtelif yerlerdeki termal kaynaklar ve zengin flora ve faunasıyla Kazdağları ilin en önemli turizm değerleridir.
Son yıllarda tamamlanan projelerin başlıcaları: Çanakkale Şehitler Abidesi Güçlendirme ve müze düzenleme çalışmaları, Temsili Türk Şehitliği, Kilye Koyu Ana Tanıtım Merkezi, Şahindere Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Kocadere Hastane Şehitliği, Yarbay Hüseyin Avni Şehitliği, Namazgah Tabyası, Ertuğrul Tabyası, Karayörük Deresi Şehitliği, Çataldere Şehitliği, Kesikdere Şehitliği’dir.
Şehitlik, yol, tanıtım ve simülasyon merkezleri projeleri, bakım ve onarım çalışmaları devam etmektedir.
Gelibolu İlçemizde bulunan Dünyada sayılı mevlevihaneler içerisinde ilk sıralarda yer alan ve 400 yıllık geçmişi olan Gelibolu Mevlevihanesi, geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon ve onarım çalışmaları sonucunda 17 Eylül 2005 tarihinde ziyarete açılarak kültür ve turizmin hizmetine sunulmuştur.
İl’ de Turizm İşletme Belgeli; 5 yıldızlı bir otelle beraber toplam 37 adet tesis faaliyette olup, bu tesislerin yatak kapasitesi 4.094‘dür. Yatırım Belgeli 14 adet Konaklama tesislerindeki 837 yatak kapasitesi ve Belediye denetiminde bulunan tesislerdeki yaklaşık 8.600 yatak kapasitesi ile ilimiz toplam yatak kapasitesi 13.000‘e yaklaşmaktadır.
Yıllık turist sayısı 2.5 Milyon civarında olup, ilde Turizm Bakanlığından belgeli 15 adedi A Grubu olmak üzere toplam 19 adet Seyahat Acentesi faaliyet göstermektedir.
Çanakkale’de 3 adedi merkezde, 12 adedi ilçelerde olmak üzere 15 kütüphane ve bir adet de gezici kütüphane vardır.
Çanakkale’de Bakanlar Kurulu Kararı ile ;
Ayvacık-Tuzla termal turizm
Behramkale Kadırga Koyu turizm
Ezine Kestanbol termal turizm
Geyikli turizm merkezi
Küçükkuyu turizm merkezi
Çan-Etili-Tepeköy termal turizm
Yenice-Hıdırlar termal turizm
Yenice Merkez turizm merkezi
Saroz Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
İlan edilmiştir.

Arkeoloji Müzesi, Deniz Müzesi, Kabatepe Tanıtım Merkezi Müzesi, Bigalı Atatürk Evi Müzesi, Askeri Müze, Hadımoğlu Konağı, Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Müzesi, Çimenlik Kalesi, Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Bozcaada Kalesi en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Ayrıca Çanakkale Şehitler Anıtı Müzesi yeniden düzenlenmektedir.
Dünyadaki 200 en önemli ekolojik bölgeden biri olan Kaz dağları, Alplerden sonra dünyanın en fazla oksijen üreten ikinci bölgesidir. Yöre; orman, orman altı bitki örtüsü ve sahip olduğu endemik türleriyle çok zengindir. Ayrıca bölge, salt bitkisel açıdan değil doğa varlığı ve hayvan varlığı açısından da özellikli ve kıskançlıkla korunması gereken bir bölgedir. Bu özellikler, eko-turizm açısından büyük önem taşımaktadır.
ÇANAKKALE’DE BULUNAN KAPLICALAR
Kestanbol Kaplıcası – Ezine
Afrodit Kaplıcası – Küçükçetmi Köyü
Külcüler Kaplıcası – Bayramiç
Hıdırlar Kaplıcası –
Tuzla Kaplıcası
Açık IIıca – Ayvacık

KONAKLAMA VE TURİSTİK OLANAKLAR

Sayfalar: 1 2 3 4