Çeken Akıntıdan Kurtulmak

Çeken Akıntıdan Kurtulmak

13 Ağustos 2013 0 Yazar:

Çeken Akıntıdan KurtulmakÖzellikle Karadeniz sahillerinde son zamanlardaki üzücü boğulmalardan sonra gündeme gelen çeken akıntılara kapılmaktan, basit tekniklerle  kurtulmanın kolay olabileceği belirtiliyor. Ülkemizde bu yıl sadece Ramazan Bayramı süresince 20 ilde 36 kişinin boğularak hayatını kaybetti. Son olarak, LYS şampiyonu Emrah Ukşal’da malesef genç yaşında boğularak yaşama veda etti. Uzmanlar, yüzme bilmeyenlerin akıntılı bölgelerden uzak durması gerekiğini belirtiyorlar. özellikle Karadenizde bu boğulmaların RiP adı verilen bir akıntı türüyle olduğu belirtiliyor.
Halk arasında “kum kayması” olarak bilinen RIP akıntısı, sadece Karadeniz değil her denizde görülebilmekte. Akıntı ise en çok rüzgar nedeniyle oluşmakta. Rüzgarlı olmasından dolayı da en şiddetli RIP akıntısı Karadeniz’de hissediliyor.

Bu akıntılar, yaygın kanının tersine insanı dibe çekmezler, akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Bu ndenle akıntıdan kurtulmak için, akıntının tersine yüzerek kıyıya ulaşmak yerine akıntıya paralel olarak yüzmek gerkli. Yani akıntıdan kurtulmak için, sahile doğru değil, önce kıyıya paralel biçimde 30 metre sağa veya 30 metre sola yüzerek akıntıdan kurtulup, daha sonra sahile doğru yönelmek gerekli. Açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalıyor. Kişi ne kadar iyi yüzme bilirse bilsin, bazen saatte 70 Km hıza ulaşan akıntı nedeniyle yorgun düşüyor.

Özetle belirtmek gerekirse çok basit bir yöntemle kurtulma şansı epeyce artmakta. Akıntıdan kurtulmanın yolu:
Çeken Akıntıdan Kurtulmak için Önce kıyıya paralel biçimde 30 metre sağa veya 30 metre sola yüzülecek…
Akıntıdan kurtulduktan sonra sahile doğru yönelmek kolay…