Çeşme Dedikleri

Çeşme Dedikleri

6 Kasım 2008 0 Yazar:

2007 sayımında yerleşik 18 bin kişinin olduğu saptanmış. 2600 m2 alanı var. her km² 11 kişi düşmekte.
35930 posta koduna sahip. İzmir iline bağlı Çeşme ilçesi… diye kurulmuş cümle ne kadar anlatır Çeşme’yi ama İzmir ilinin batısındaolduğu, doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrili olduğu, deniz seviyesinden de 5m metre yüksek olduğunu belirtmekte yarar vardır. Alaçatı adı altında dillere destan bir beldesi vardır ve dört tane birbirinden güzel köyü vardır. Belde ve köylerinde ise azımsanmayacak kadar insan yaşamaktadır.

İlçede 13 ilköğretim okulu, 5 ortaöğretim kurumu bulunmakta; yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim gördüğü okullarda, 247 öğretmenin görev yaptığı tahmin edilmektedir.

İlçenin birinci ekonomik gelir kapısı turizmden açılmaktadır. İç ve dış turizm açısından ülkemizin sayılı merkezlerindendir, olan Çeşme. Yarımadanın ilk antik yerleşim yeri olan Ildırı (Erythrai), ilçenin en önemli tarihi zenginliklerindendir.

Erythrai (Ildırı), Giritliler tarafından kurulmuştur(Pausanias’a göre). M.Ö. 7.yy’da tiranlar tarafından yönetilen kent M.Ö. 560 tarihinde Lidya egemenliğine girmiştir. İskender tarafından özgürlüğüne kavuşturulana dek Pers egemenliğinde kalan kent, önemli derecede üstün taş işçiliğine sahip surlarla çevrilidir. Yapılan arkeolojik çalışmalarda, M.Ö. 7.yy’ın 2. yarısına tarihlenen Athena Tapınağı ve Tiyatrosu açığa çıkarılmıştır.

Çeşme,onbirinci yüz yıl sonlarında Çaka Bey ile Türk egemenliği ile tanışmıştır. Osmanlı egemenliğine geçişi, 14. yy. sonlarındadır. Çeşme Kalesi, en çarpıcı Osmanlı eserlerinden biridir.
Çeşme ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen eserler, Çeşme Kalesi içindeki müzede sergilenmektedir.