Çocukluğumuzun Hayali Dallas Şehri

26 Kasım 2012 0 Yazar:

Kırklı yaşları yaşadığım şu günlerde çocukluğumuzun hayalini süsleyen Dallas şehrine bir kez daha gittim.. Önceki gittiğimde

zamansızlıktan dolayı dilediğim gibi gezememiştim. Ancak bu sefer enine boyuna gezdim. Buyurun efendim Dallas gezisine…
Amerika vizem olduğundan dolayı sadece otel rezervasyonunu vakitlice yaptırmam yeterli oldu. Tabi ki istediğim gün ve saatteki uçakları sorunsuz ayarlamak için de çok önceden bilet işlemlerimi çözdüm. Eğer uçuş vaktinden önce bu işlere bakarsanız uygun fiyatlı bilet bulabiliyorsunuz…
Dilerseniz Dallas şehrini ve gezimi sizinle paylaşmaya başlayayım. Haziran 2012-Temmuz 2012 tarihleri arasında bu ünlü şehirde Amerika Ulusal Körler Federasyonu‘nun toplantısına katıldım.
Bu toplantıyı burada anlatmak inanın çok zor. Yaklaşık 3000 görme engelli bu toplantı için Dallas’da buluşmuştu. Kısa adı NFB olan bu örgütün kongresinin başladığı günden bittiği güne kadar her dakika ve her saat dolu dolu geçti. Aynı anda bir çok yerde birbirinden farklı konularda toplantılar düzenleniyor, seminerler yapılıyor Ben tek olduğum için sadece ilgimi çeken toplantılara katılmıştım. Bu toplantılar da tabiki teknoloji üzerine olanlardı. Bunlardan bazıları şunlar: Görme engellilerin yoğun olarak kullandıkları ekran okuma programının ben Amerika’da bulunduğum zaman süresinde yeni versiyonu 14 henüz çıkmamıştı. Bu toplantılar esnasında Jaws programının yeni sürümü 14 tanıtıldı ve yeni sistemlerle olan uyumlulukları anlatıldı. Ayrıca BlueTooth yardımıyla kullanılanan Braille ekranlar tanıtıldı. Bu Braille ekranlar taşınabilir özelliğiyle de dikkat çekiciydi. Ayrıca Amerika’daki görme engellilerce yoğun olarak kullanılan Iphone cihazına yönelik yeni geliştirilen programların tanıtıldığı toplantıları da takip ettim. Bu toplantıda iPhone cihazlarıyla kullanılan para tanıma programı, navigasyon programı, barkot okuyucu programlar tanıtıldı. Başka bir toplantıda da farklı bir firma tarafından görme engelliler için geliştirilen navigasyon cihazları tanıtıldı. Tracker adı verilen bu cihazlar oldukça başarılıydı… Görme engellilere yönelik fuar da bulunuyordu. Burada geliştirilen bir çok araç-gereci yakından inceleme fırsatım oldu. Görme engelliler için barkot okuyucular, elektronik daktilolar, görme engelli çocuklar için oyuncaklar, görme engelli çocuğu olan ailelere yardımcı olacak araçlar bu fuardaki dikkat çekici ürünlerdi. Ayrıca Amerika’yı oluşturan eyaletlerin kendi masaları bulunuyordu. Bu eyalet masalarında kendilerine özgü eşya ve ürünler tanıtılmaktaydı. Farklı yiyecekler, farklı giysiler, ev araçları vb.

Dallas Otelleri- Dallas’ta Otel Bul 

Dallas, Teksas eyaletinin en büyük üçüncü, Amerika Birlesik Devletleri’nin de en büyük dokuzuncu kentidir. Bunun yaninda ABD’nin 11 metropolünden biridir.
Kurulusu 1841 olan Dallas, petrol ve pamuk üretim alanlarina giden yollarin merkezinde kaldigi için her zaman önemli bir yerlesim olmuştur. Bugünse kent telekomünikasyon, bilisim, finans ve lojistik alanlarinda bir merkez konumunda. Dallas Convention Center gibi büyük bir fuar alanina sahip Dallas, ülkenin en büyük üçüncü is seyahati yeridir. Dallas bölgesinde yasayan yerli halka Caddo adi veriliyordu. 16 yüzyildan itibaren bölge Ispanyol egemenligine girmeye basladi ve bu 19. yüzyila kadar devam etti. 20. yüzyilin baslarinda bölge özellikle tarim ve pamuk ürünleri konusunda lider durumdaydi. 1930 yilinda Dallas’in 160 kilometre dogusunda petrol bulununca bölgenin kaderi de degisti. 50’li yillarda bu defa kent teknoloji merkezi haline geldi. 63 yilina gelindiginde Kennedy suikastiyla Dallas gündeme geldi, çünkü suikast kent merkezinde gerçeklesmisti. Kentte yaptığım gezi esnasında bu suikastın yapıldığı noktaları da gezdim. Tabiki fotoğraf ve video çektirmeyi de ihmal etmedim. Suikastın yapıldığı cadde üzerindeki iki noktaya işaret konmuş ve gelen ziyaretçiler bu işaretlerin yanında fotoğraf ve video çekimi yapıyorlar.

Seksenli yillar ise dünyaca ünlü Dallas dizisi kenti Amerika’nin en önemli merkezlerinden biri yapti. Bu diziyi yaşı biraz ileri olanlar hatırlar. Bu dizi oynadığında adeta hayat dururdu ya da bize öyle gelirdi. Dizinin çekildiği Dallas çiftliğine de büyük bir heyacanla gittim. Yıllarca merakla izlediğimiz dizinin çekildiği yere gelmiştim. İnanın bu heyacanı size anlatamam. Dizinin çekildiği her yeri inceden inceye gezdim. Dokunmama izin verdikleri her şeye dokundum. Dizinin kahramanlarının koltuklarına oturdum. Yataklarına dokundum. Yemek masalarını inceledim. Ünlü teraslarında oturdum ve fotoğraf ve video çektirdim. Ayrıca bu mekanda beslenen Teksas ineklerini ve özel olarak yetiştirilen tayların yanlarına gittim. Dizi oyuncuları nereye gitmişse ben de tüm mekanları gezdim. Bu çiftlikten ayrılmak inanın çok zor oldu. Her şey oldukça büyüleyiciydi. Dallas dizisinin çekildiği yerleri gezerken Dallas’ın kötü adamı ‘J.R. Ewing’i oynayan Amerikalı aktör ve yönetmen Larry Hagman, henüz yaşıyor ve tedavisi sürüyordu. Ancak bu yazıyı hazırladığım şu günlerde ünlü oyuncu 81 yaşında hayatını kaybetti. Evet gerçekten çok üzüldüm. Toprağı bol olsun…

Farklı duygu ve heyacanlar içinde Dallas dizisinin çekildiği çiftliği geride bırakırken televizyonun başında geçirdiğimiz saatleri hatırladım.

Dallas Zoo: Kentin en önemli doga alani konumundaki hayvanat bahçesinde 8 binden fazla hayvan görmek mümkün. Burasi özellikle ögrenciler için bir egitim, eglence ve vahsi yasam merkezi olarak tasarlanmis.Fair Park: Bir kültür ve eglence merkezi. Downtown’un iki kilometre dogusundaki parkta dokuz müze, aralarinda müzik salonlari ve stadyumun da bulundugu alti performans merkezi ve dogal alanlar mevcut. 1930’larda yapilan parkta konferanslar, sergiler düzenleniyor, pazarlar kuruluyor. Dallas Arberetum: Bir bitki müzesi olan arberetumda hem yetiskinler hem de çocuklar için egitim gezileri mevcut. Amerika kitasi ve dünyadan pek çok agaç ve çiçek türüyle tanisabilirsiniz. Dallas Aquarium: 1936 yilinda Fair Park içinde açilan akvaryumda çok zengin deniz canlisi koleksiyonu mevcut. Dokuz adet deniz ati, jelly baligi, zehirli kaya baligi gibi endemik türler bunlardan bazilari.

Downtown: Kentin tarihi merkezi. Eski Bati tarzi mimari ve havayi solumak için uygun mekan. Addison: Dallas’in kuzeyinde bulunan, 4 kilometrekarelik bir alanda kurulu pek çok restoran ve alisveris olanağısunan bir bölge.

Sayfalar: 1 2