Dünyanın En Kalabalık Şehiri Tokyo

Dünyanın En Kalabalık Şehiri Tokyo

1 Aralık 2017 0 Yazar:

Insider Travel adlı ünlü gezi kuruluşu tarafından açıklanan verilere göre dünyanın en kalabalık şehiri Tokyo…  38 Milyonu aşan nüfusuyla Tokyo, dünyanın en kalabalık şehri unvanına sahip.
Tokyo Metropolü, Japonya’nın başkenti ve prefektörlüklerinden biridir. Yüzölçümü 600 km² olup, 38 milyon nüfuslu megapol bir bölge olan Tokyo dünyanın en büyük kentidir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kenttir. Honşu’nun orta kesiminde, Büyük Okyanus’un bir girintisi olan Tokyo Körfezi’nin kıyısında, Sumida Nehri’nin ağzında yer alır.

Tokyo Körfezi kıyısında liman şehri Tokyo, Edo  adı ile tanınmıştı. Edo Kalesi 12. yüzyılda güçlü samuray klanı Edo ailesinin yurdu olarak Japon tarihinde meydana çıktı. 1603’te Tokugawa Şogunluğu kurucusu Tokugawa Ieyasu, Edo’yu şogun yönetiminin başkenti yaptı. Şogunluk rejimi altında Edo, Japonya’nın kültürel ve ekonomik, politik alanında merkezine gelişti.

1868’de Şogun yönetimine son veren İmparator Meiji, 3 Eylül 1868 tarihli Edo’yu adlandırarak Tokyo yapmasına dair imparator fermanı ile Kyoto’dan Edo kalesindeki eski şogun sarayına göç edip, eski başkent Kyoto’dan doğuda başkent olduğundan dolayı şehrin adı Tokyo’ya değişti.
Tokyo Resimleri,

Tokyo, 1923’teki depremden büyük zarar gördü. Depremden sonra şehir yeniden inşa edildi ve bu dönemde çevresinde banliyöler teşekkül etmeye başladı. 20 yıl sonra II. Dünya Savaşı’nda ABD uçakları tarafından ciddi bombardıman edilerek tekrar yıkıldı.

Şehrin merkezinde hendekler ve geniş bahçelerle çevrili İmparatorluk Sarayı yer alır. Sarayın doğusunda, Japon iş dünyasının merkezi olarak nitelendirilen Maranouçi semti bulunur; kuzeydoğusunda ise pek çok üniversitenin ve basımevinin bulunduğu Kanda semti uzanır. Resmi binalar sarayın güneyindeki Kasumigaseki semtinde toplanmıştır. Milli parlamento binası ise Kasumigaseki’nin batısındadır. Dünyaca meşhur bir alışveriş merkezi olan Ginza semti şehrin doğu kesimindedir. Tokyo’nun mimarisi iki veya üç katlı ahşap evlerden, Meiji döneminden kalma taş yapılara ve beton veya çelikten yapılmış gökdelenlere kadar değişen bir çeşitlilik gösterir. Japonya’nın başlıca ibadet merkezi olan Meiji Tapınağı bir milli abide olarak kabul edilir.

Tokyo’da Ulaşım

Tokyo, Büyük Tokyo Metropolü’nün merkezi olarak demiryolu, toprak ve hava taşımacılığında Japonya’nın en büyük ülke içi ve uluslararası merkezidir. Tokyo’da toplu taşıma temiz ve verimli[5] tren ağı ile ikincil bir rol oynayan çeşitli metro operatörleri tarafından işletilen metro, otobüs, havaray ve tramvaylar ile sağlanmaktadır. Tokyo’da biri iç seferler, diğeri dış seferlere tahsis edilen iki havalimanı vardır.

Tokyo Otelleri – Tokyo’da Otel Bul