Sanatçının Oteli, Eksen Art Suites

27 Mart 2016 1 Yazar:

Balat’da Sanatçı Dostu Butik Otel
Özellikle tarihi ve sanatsal dokusu ile öne çıkan İstanbul, vazgeçilmesi mümkün olmayan bir şehir. Her yıl, her zaman gezilse de bitmesi mümkün olmayan. İster hafta sonu tatili için, ister haft içi günü birlik tatil, isterseniz uzun tatil düşünün İstanbul size misafirperverliğini sunmaya hazır değişik karakterde otellerle dolu. Sanatçı dostu bir otel olan Art Suites bunlardan biri. İstanbul’da henüz gitmediyseniz Balat semtinin havasını koklamak için bu oteli değerlendirmelisiniz. Sanatcıların Ugrak Noktası sloganı ile hizmet veren Eksen Art Suites otel, tarihi dokuda konforlu konaklama için size hizmet etmeye hazır olduğunu vaat ediyor. Otel yönetimi, sanatçı ve sanatseverlere özel indirimler yapıyor. Kafe ve Bahçesi ile özel tasarımlı odaları ile Jazz Music ve Kitap okuma günleri ile şairlerin, ressamların ve tüm sanatçıların uğrak yeri olmaya aday bir otel…
Galeri Eksen Balat Art and Artist House, yurtdışından veya İstanbul dışından sanatçıların (ressam, heykeltıraş, belgeselci, küratör, sanat tarihçi, fotoğraf, ebru, hat, seramik sanatçısı, sanat sever, koleksiyoner) gelip ikamet edebilecekleri, eserlerini sergileyebilecekleri yeni bir adres.

Eksen Art Suites Otel Online Rezervasyon İçin Tıklayınız  (Ödeme Yapmadan Rezervasyon İmkanı)

Adres:
Balat Mah. Ayan Cad. No: 32
Fatih – İstanbul

Balat

İstanbul’un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında bir semttir. Balat adı, muhtemelen Baltacı Balat dan gelmektedir ve surlardaki Blaherna Sarayı’na yakınlığından ötürü semt bu adla tanınmıştır.

İstanbul tarihinde Balat’ın özel önemi, İspanya’dan gelen Yahudilerin buraya yerleştirilmesi ve yakın zamanlara kadar buranın başlıca Yahudi mahallesi olarak varlığını sürdürmesidir. Ayrıca Yahudilerin Balat çevresine yerleşmeleri Gürcistan Yahudilerini de bu bölgeye çekmiştir. İspanya’da Engizisyon’dan kaçan Sefardim kolundan Yahudiler II. Bayezid’in davetiyle İstanbul’a gelmişlerdi. 15. yüzyıldan itibaren İstanbul’un Musevi toplumu Balat’ta ve Haliç’in karşısında Hasköy’de oturmuştur.[3] Yahudi evlerinden günümüze kalan örnekler mahallenin içlerine doğru çoğalır. Bunlar genellikle üç katlı, dar ön yüzlü, ikinci ve üçüncü katlarında cumba gibi çıkmaları olan binalardır.

Eski Balat kapısından içeri girildiğinde sağ tarafta Yanbol Sinagogu, az ilerisinde de Makedonya’nın Ohri kasabasından gelen Yahudilerin yaptırdığı Ahrida Sinagogu bulunur. Balat’ın en eski sinagogunun burada olduğu sanılmaktadır ancak bugünkü yapı 19. yüzyıl ortalarından kalmadır.

Balat Yahudileri 1950’lerden itibaren İsrail’e göçmüşlerdir. Kalanlar da şehrin başka semtlerine taşındıklarından Balat’ta çok az sayıda Yahudi kalmıştır. Semtte ayrıca Ayios Strati Ortodoks Kilisesi bulunur. Semtteki başlıca cami Mimar Sinan’ın eseri olan Ferruh Kethüda Camii’dir. Caminin az ilerisinde ise aslen bir Rum Ortodoks kilisesi olan ama 1629’da Ermeni-Gregoryen toplumuna verilen Surp Hreşdegabet Kilisesi bulunur.Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün altyapısı burada bulunmaktadır.
(Kaynak: https://tr.wikipedia.org)

Balat Civarındaki Diğer Oteller ve Anında Rezervasyon:

Balat House Istanbul  Balat House, Fatih’te Haliç’in kıyısına sadece 300 metre uzaklıkta hizmet veren mutfaklı bir konaklama birimidir. Kapalıçarşı’ya yakın otel: 3,3 km ve Ayasofya ile Sultanahmet Cami’ye 4,3 km mesafede… Atatürk Havalimanı 15,9 km ileridedir.

Fatih, müzeler, anıtlar ve mimari ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenek.
Hotel Troya Balat Istanbul
Casa Balat İstanbul 
Polat Suites Balat İstanbul 
Antik Balat Residence İstanbul 
Balat Residence Istanbul