Hollanda’daki Kriz Antalya’ya Yaradı

10 Temmuz 2013 0 Yazar:

Hollandalı turistlerGlobal ölçekte yaşanan ekonomik kriz, bir çok ülkede turizm sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hollanda’da da bu ülkelrden biri. Hollanda’lılarda tatil planı yapanların oranının, geçen yıllara göre yüzde 3 az olduğu belirtiliyor. Bu veriler ise Hollanda Turizm ve Kongre Bürosu’na ait.Bu yıl etkileri daha fazla hissedilen ekonomik krizin, tatilci sayısında da azalmaya neden olduğu görülüyor.
Büyük çoğunluğunun, Nisan ayında rezervasyonlarını tamamladığı belirtilen Hollanda’lıların, otomobil veya karavanla gidebilecekleri ülkeleri seçtikleri belirtiliyor. Yine 7,7 milyon Hollandalı’nın tatilini ülke dışında ama yakın bölgelerde geçireceği belirtiliyor. 16 milyon nüfuslu ülkede ekonomik krizden önce her yıl 12 milyondan fazla kişi tatile çıkıyordu. Hollandalıların çoğu otomobil ya da karavanla gidebilecekleri ülkeleri seçti.

Antalya’ya 800 bin Hollandalı
Bu yıl Türkiye’ye 800 bin tursitin geleceği ve çoğunluğunun da Antalya’yı tercih edeceği belirtiliyor.
Özellikle uygun fiyat ve cazip koşullar nedeniyle Hollanda’lı turistlerin başında Türkiye geliyor. Yaklaşık 800 bin Hollandalı turistin tercihinin bu yıl Türkiye olduğu belirtildi.

Küresel ekonomik krizin etkisiyle, maliyeti düşük bir tatil hesabı yapan Hollandalı turistlere, Türkiye’deki ‘her şey dahil’ seçeneğinin cazip geldiği ifade ediliyor. Bu arada çok önemli sayıda yaklaşık 400 bin Hollandalı ise henüz tatil için ülke seçimi yapmadı. Bu kesim ‘son dakika’ olanaklarını bekliyor. Bu kesimdeki turistlerin de tecihinin ağırlıklı olarak Türkiye veya Hırvatistan olacağı belirtiliyor.