Otel Şikayetleri 2015

Otel Şikayetleri 2015

11 Ağustos 2015 1 Yazar:

presa-di-finica-hotelOtel Bul sitesi, tatilcilere ve özellikle otel sahiplerine ve müşterilerine yönelik ücretsiz yorum ve tanıtım hizmeti sunma amacıyla yayın hayatını sürdürüyor. İçinde bulunduğumuz yaz tatilinde de bize ulaşan çeşitli otel şikayetlerini, otel sahiplerine ilettiğimiz gibi otel müşterilerine de iletiyoruz. Bunun dışında sitemizdeki otel tanıtımları ve otel reklamları yazıları ile ilgili yapılan yorumları da otel şikayet memnuniyet konseptinde değerlendiriyoruz. Bu nedenle hotel otel tavsiye, otel memnuniyetleri, otel yorumları anahtar sözcükleri için yapacağınız yorumlar, başka otel müşterileri için rehberlik edeceği gibi otel sahiplerine de eksikliklerini tamamlama fırsatı verecektir. Yaz tatili döneminde en çok şikayet edilen ise turizm tesisleri ve hizmetleri ile ilgili şikayetler…

Antalya Fırsat Otelleri >>          Bodrum Fırsat Otelleri >>          Marmmaris Fırsat Otelleri >>

Otel Şikayetleri
Oteller başta olmak üzere turistik tesisler ve tatil hizmeti sunan firmalar hakkında genel olarak, verilen taahhüt dışı muamele ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte, servis şikayetleri, müşteriye küfüre varan uygunsuz yönetici davranışları da var…

Kısa adı TÜ-MER olan Tüketici Hakları Merkezi’nden edinilen bilgilere göre, özellikle yaz tatili sonrasında Şikayet Komitesine ulaşan başvuruların çoğunluğu turizm firmaları şikayetleri… En başta gelen şikayet ise İnternette, tanıtım broşüründe, reklam veya ilanında vaat edilen hizmetlerin gerçekleşmemesi… Yine temizlik ve hijyen sorunu da şikayet edilen konulardan. Ulaşım araçlarının hareket, dönüş tarihi ve saatleri de şikayet konularından. Gelen diğer şikayetler ise şöyle sıralanıyor:
Paket turların süresi,
Duraklama yerleri, güzergâhlar, ulaşım araçlarının cinsi,
Personel eksikliği ve personelin eğitimsizliği,
Yemek öğün sayısı, rehber hizmetlerinde yaşanan aksamalar,
Elektrik – su kesintileri vb. arızların zamanında giderilmemesi
Sözleşmelerin tek taraflı olarak hazırlanması ve bir suretinin tüketiciye verilmemesi,

Ne Yapmalı?
Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Bu şikâyetlerin önüne geçmek ve ileride oluşabilecek hukuki sürece kanıt oluşturması için tatile çıkacaklara şu uyarıları yapmakta:

* Tatile çıkacak olan tüketicilerin öncelikle yasal seyahat acentelerini tercih etmeleri gerekmektedir.* Mutlaka sözleşme yapılmalı ve yapılan sözleşme 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre düzenlenmeli, bir nüshası tüketici tarafından temin edilmelidir.* Seyahat öncesinde firma tarafından vaat edilen özellikler şifahen değil yazılı olarak sözleşmeye geçirilmelidir.
* Seyahat esnasında oluşan aksaklıklar tarih, saat ve yer belirtilerek not alınmalıdır. İleride oluşabilecek hukuki sürece katkı sağlanması açısında oluşan ayıbın kamera veya fotoğraf çekimi yapılmalı, eğer mümkünse yanınızda bulunan kişilerin veya tatilinizi paylaştığınız başkaca şahıslarla birlikte tüm olumsuzluklar tutanak altına alınmalıdır.
* Oluşan olumsuzlukların hangi yetkili ile paylaştığınızı ve neticesinin ne olduğu mutlaka not alınmalıdır.
Tatil ve Otel Şikayetleri Nereye Yapılıyor?
Otel şikayetleri nereye yapılır, sorusu sık yöneltilen sorulardan. Tatil, otel vb mağduriyeti yaşayan tatilciler yani tüketiciler, haklarını aramaları için il ve ilçelerde kurulu bulunan ve ücretsiz hizmet veren Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne ve ayrıca parasal miktarına göre Tüketici Mahkemeleri’ne başvuru yapmalıdır.