Otel Şikayetleri Nereye ve Nasıl yapılmalı?

Otel Şikayetleri Nereye ve Nasıl yapılmalı?

31 Ağustos 2015 45 Yazar:

Otel Yorumlarınız tamam da, Otel Şikayetlerinizi nereye yapacağınızı biliyor musunuz? Tüketici hakları ile ilgili hukuki durum Tüketici Mahkemeleri tarafından inceleniyor. Türkiye’deki oteller ile ilgili tüketici sorunları hangi merci tarafından inceleniyor diye sorarsak, oteller için doğal olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı akla geliyor. Bu noktada hemen bakanlığın başlattığı bir uygulamadan söz etmek gerekli. 7/24 Canlı Destek ve Başvuru Sorgulama hizmetlerinin sunulduğu uygulama ile yaklaşık 40 milyon yerli ve yabancı turiste ulaşma hedefleniyor. Turistle bu bakanlığa şikâyet ve önerilerine sunuyorlar, cevap alabiliyor. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre oluşturulan iletişim merkezinde, www.alo176.gov.tr web adresinden ya da “176” çağrı merkezinden 7/24 “Canlı Destek” ve “Başvuru Sorgulama” hizmetleri veriliyor.

Otel, Pansiyon veya Evinizi Booking.com’a Ekleyin, hemen kazanmaya başlatın, ilk 5 rezervasyonda ücret ödemeyin…

Akıllı telefon uygulaması ile de başvuru sorgulaması yapılabilen 7/24 canlı destek hattı, kullanıcılara Türkçe İngilizce seçenekleri sunuyor.

Çağrı merkezinde, gelen turistlerin ülkemizle ilgili soruları, bilgi talepleri ve yaşanılan anlık sorunlar, şikâyetler iletişim merkezi tarafından Türkçe veya İngilizce dil seçenekleri ile yanıtlanıyor. İlgili birimlere anlık olarak iletilen talepler, yerli ve yabancı tüm turistlere erişmek istedikleri bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırıyor.

Hizmet memnuniyeti sağlamak amacı ile başlatılan faaliyetlerde, Bakanlık hizmetlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yürütebilme hedefleniyor. Aynı zamanda ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yaşadıkları anlık sıkıntıların da önüne geçmeyi amaçlayan “176” çağrı hattı bulunduğunuz yer ile ilgili bilmek istenilenlere hızlıca cevap alınmasını sağlamayı amaçlıyor. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre; kurulan İletişim merkezi, hizmete başladığı andan itibaren 15.000’den fazla kullanıcının bakanlık hizmetlerine ilişkin şikâyet, soru ve görüşlerini nihayete erdirdi.

Yerli veya yabancı turistler, iletişim merkezine başvurarak Kültür ve Turizm Bakanlığı mevzuatında yer alan tüm konular hakkında bilgi alabilir. Gerek görülmesi halinde, iletişim merkezi yetkilileri tarafından çeşitli yönlendirmeler de yapılabilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetki alanı içerisinde bulunan; kültür varlıkları, müzeler, turizm tesisleri, otel, restoran, seyahat firmaları hakkında şikâyet, ihbar ve öneriler çağrı merkezine iletilmektedir.

Aslında bakanlığın sunduğu bu hizmeti, ülke turizmini geliştirmek, var olan sorunları iyileştirmek, doğacak sorunlara da önlem almak amaçlı olarak düşünmek gerekli. Doğacak hukuki uyuşmazlıklar, hizmet sunumunun yetersizliği ve ücretlendirme sorunları için tüketicinin korunması hakkındaki yasal mevzuat geçerlidir. Kısaca
Otellerle ilgili direk şikayetler için Tüketici Mahkemelerine başvurmak gerekli.