Booking.com

Otel Şikayetleri Nereye ve Nasıl yapılmalı?

19 Beğeniler 18 Yorum

Otel Yorumlarınız tamam da, Otel Şikayetlerinizi nereye yapacağınızı biliyor musunuz? Tüketici hakları ile ilgili hukuki durum Tüketici Mahkemeleri tarafından inceleniyor. Türkiye’deki oteller ile ilgili tüketici sorunları hangi merci tarafından inceleniyor diye sorarsak, oteller için doğal olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı akla geliyor. Bu noktada hemen bakanlığın başlattığı bir uygulamadan söz etmek gerekli. 7/24 Canlı Destek ve Başvuru Sorgulama hizmetlerinin sunulduğu uygulama ile yaklaşık 40 milyon yerli ve yabancı turiste ulaşma hedefleniyor. Turistle bu bakanlığa şikâyet ve önerilerine sunuyorlar, cevap alabiliyor. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre oluşturulan iletişim merkezinde, www.alo176.gov.tr web adresinden ya da “176” çağrı merkezinden 7/24 “Canlı Destek” ve “Başvuru Sorgulama” hizmetleri veriliyor.

Otel, Pansiyon veya Evinizi Booking.com’a Ekleyin, hemen kazanmaya başlatın, ilk 5 rezervasyonda ücret ödemeyin…

Akıllı telefon uygulaması ile de başvuru sorgulaması yapılabilen 7/24 canlı destek hattı, kullanıcılara Türkçe İngilizce seçenekleri sunuyor.

Çağrı merkezinde, gelen turistlerin ülkemizle ilgili soruları, bilgi talepleri ve yaşanılan anlık sorunlar, şikâyetler iletişim merkezi tarafından Türkçe veya İngilizce dil seçenekleri ile yanıtlanıyor. İlgili birimlere anlık olarak iletilen talepler, yerli ve yabancı tüm turistlere erişmek istedikleri bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırıyor.

Hizmet memnuniyeti sağlamak amacı ile başlatılan faaliyetlerde, Bakanlık hizmetlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yürütebilme hedefleniyor. Aynı zamanda ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yaşadıkları anlık sıkıntıların da önüne geçmeyi amaçlayan “176” çağrı hattı bulunduğunuz yer ile ilgili bilmek istenilenlere hızlıca cevap alınmasını sağlamayı amaçlıyor. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre; kurulan İletişim merkezi, hizmete başladığı andan itibaren 15.000’den fazla kullanıcının bakanlık hizmetlerine ilişkin şikâyet, soru ve görüşlerini nihayete erdirdi.

Yerli veya yabancı turistler, iletişim merkezine başvurarak Kültür ve Turizm Bakanlığı mevzuatında yer alan tüm konular hakkında bilgi alabilir. Gerek görülmesi halinde, iletişim merkezi yetkilileri tarafından çeşitli yönlendirmeler de yapılabilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetki alanı içerisinde bulunan; kültür varlıkları, müzeler, turizm tesisleri, otel, restoran, seyahat firmaları hakkında şikâyet, ihbar ve öneriler çağrı merkezine iletilmektedir.

Aslında bakanlığın sunduğu bu hizmeti, ülke turizmini geliştirmek, var olan sorunları iyileştirmek, doğacak sorunlara da önlem almak amaçlı olarak düşünmek gerekli. Doğacak hukuki uyuşmazlıklar, hizmet sunumunun yetersizliği ve ücretlendirme sorunları için tüketicinin korunması hakkındaki yasal mevzuat geçerlidir. Kısaca
Otellerle ilgili direk şikayetler için Tüketici Mahkemelerine başvurmak gerekli.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

18 Yorum

 1. Ankara’da güler yüzlü, Kızılay Merkeze yakın bir otelde kaldım. Doğa Residence 4 yıldızlı otel. Güvenle kalabilirsiniz. turistik bir oteldir. Öneririm.

 2. Merhaba bana yardimci olursaniz cok sevinirim
  Ben bu sene hotele gittim ve sikayete bulunmak istiyorum dogru mu yerdeyim acaba yardimci olursaniz sevinirim

 3. Yurt Dışından arıyorsanız şikayetinizi +90 312 176 11 22 nolu telefona yapınız.
  Yurt içinden de yazımızda belirttiğimiz gibi 176 yı arayınız. ALO 176 bunun için var…

 4. Atlas beach Alanya’da bir İslami otel, orada tatilimizi planladık ancak çok kötü tatilimizi mahvettiler. Kısaca anlatacak olursam internetlerinde reklam için yazdıkları şeylerin çoğu yok; WiFi ,üst katlara sıcak su, problem çözen yetkili( alaycı ve laubali tavırlılar ) . Odalara hemen yerleşmiyorsunuz biz 4.30da girebildik tatilimizin 1 günü gitti yaşattıkları stres ile

 5. pamukalle ninova otelde 6 günlük rezarvasiyon yaptin 1 gece kalip ayrildim otel berbat acik büfe rezalet bayanlara ait havuz bodrum katinda disardaki yüzme havzu yanliz müsteriler ait degil her kese acik parasini öde aksama kadar yüz cik banyo duvar köseleri simsiyah fotograflar mevcut oda numarasiylan jakuzi ise normal küvet paramin iadesini talep ettim size dönüs yapilacaktir 1 aydan fazla oldu dönüs olamadi aramama ragmen

 6. Club Tarhan Beach Didim de 30.07-06.08.2018 tarihlerinde kaldik. Isletme cok kötü. 3 seferde reservasyon yapdirdigimiz odaya ikinci gün gecebildik. Yemekler cok kötü. Mutfak, odalar. tabaklar, her yer pis. Bardak, fincan yok. Bütün otel pis, her yer dökülüyo, her sey bozuk, kirik cikik. Sular bosuna akiyo. Cok kötü bir tatil gecirdik.

  Otelden 2. gün ayrilmak istedik, sözlesme fes edilip paramizi iade etmediler. Cok büyük tartismalar yasadik yöneticiyle. Tehdit edildik.

  Böyle bir isletme hemen kapatilmali.

  1. Merhaba Sarıgerme castle resort spa otelde 07/06/20019-11/06/2019 tarihleri arasında 4 gün kaldık.Otel konum ve doğa olarak muhteşem.Ancak otel işletmecileri son deredce kaba saygısız ve gram işten anlamayan insanlar.Otel personel sayısı yetersiz o kadar yorgunlarki hizmet kalitesi sıfır.Bundan ziyade yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.Otel işletmecileri yemek saati pide servisinde müşterileri bekletip kendilerine pide yaptırıp insanları bekletiyolrlar .Ondan daha önemlisi işletme sahiplerinden Ali bey çoluk çocuk hanımı köpeği havuza girip “siz neden havuza köpek sokuyorsunuz hijyenik değil” dediğinizde ben patronum otelin sahibiyim diye ukalalık yapıyor.Otelde elinizi sallasanız patrona çarpıyor.Ukalalıkta sınır tanımayıp müşterilerin yediğini dahi sayıyorlar.Sevgili işletme sahipleri biz müşteriler geldiğimiz sürece siz patronsunuz.Bu gidişle elinizde müşteri kalmayacak .

 7. Kendini müdür sanan ama müdürlükle hiç alakası olmayan bir sıradan vatandaşmış gibi hotelin salonunda çocuk gibi davranışlarda bulunan kişi vardı ve sürekli ayak altında dolaşıyordu, hiç ciddi bir hareketi yoktu, insanlarla yani müşterilerin yanına gidip hal hatır ve hotellerinden personel’lerinden ve verilen hızmetlerden sorup sohpet edip bilgi alıp ve verilmesi gereken bilgilerden bahsedip sohbet edeceği yerde adam bağırarak kahkahalar atarak yemek sırasında saat’lerinde insanı rahatsız ediyordu ve beni çok rahatsız etti, sanki kendini kahvehanede görüyormuş ve ya kahvehanedeymiş gibi hareketlerde bulunuyordu ve benim rahatsız olduğumu gördü ve beni rahatsız edici terbiyesizliği birdaha yaptı o yaptığı terbiyesizliği tekrar yaparken birden döndüm ona doğru baktım bana doğru baktı bakıyordu ve sık sık bu hareketi yaptı yapmaya devam etti, ben hotele girdiğimde kendini müdür sanmamıştım ben kapıcı ve ya valiz taşıyıcısı sanmıştım ve öylede sandım O kadar müşterilerin yemek saattinde bağıra bağıra futbol yorumu yapıyordu, kısacası hay bunu böyle bir hotelin başına müdür yapanın ? diyorum ve dedimde gitti. bu müdür dedikleri kişi ve bunun yanında ve ortada dolaşan kediler daha sevimliydi. Banyoda bir yerden su damlatıyor diye bildirdim tamam baktırırız dediler benim tatil bitti bitecekti daha baktırmadılar banyo yeri su ve yaş.
  Elbise dolapları çok pis kokuyordu valizimi boşaltamadım dolap kapağını açarken nefesimi tutuyordum ve ya alacağımı aldığmla birlikte hemen kapatıyordum dolabın kapaklarını.
  Hiç memnun olmadım, müdür ve yardımcısı hariç hizmet veren herkes cana yakındı ve iyi insanlardı ve sohbet ediyorlardı.
  Ben bütün geçirdiğim 23 gün rahatsız oldum kimseninde olmasını istemem karar verenler iyi düşünsünler.
  Şunu söyleyim size, bu orion oteline sitres atmak için ve streslerden uzak kalmak için geldim ama burda kendini müdür sanan kişi beni çok rahatsız etti ve etmeyede devam ediyordu, hiç cidi bir insan değildi salonda bağırarak gülerek futbol ve takımlar üzerine yorumlar yapıyor hakaretli sözler kullanıyordu, 2 hafta orion otelinde birkez olsun gelip sohbet etmedi otelimizi nasıl buldunuz her şeyden memnun musunuz diye sormadı yani memnun olup olmadığımı yani buna benzer yapması gerekenleri yapmadı yapmıyordu işi gücü futbol yorumları ve kadınların gülüş tonuyla salonda kahkahalar atıyordu, ben çok rahatsız oldum bu orion otelinden ve bu olanları bana verilen rahatsızlıkların hepisini otelinizin adıyla reklamını ve yorumunu yapmak istedim.
  Bu otel benim gözümde 3☆ yıldızı haketmiyor, elimde bir otele yakışmayan resimlerde var keşke onları da yayımlaya bilsem

  Bu müdürün hareketleri sanki bana öyle geldi ve öyle gibi gözüküyor, dönme gibi hareketleri var kadın gibi kıvırarak yürüyor süzülüyor aynı bir kadın gibi. Hiç memnun kalmadım ve olmadım orion otelinden.

  Ve beni hava limanındandan almadılar ordada kendilerini gösterttiler ve orion oteline yerleşmeden kendilerini tanıttılar nekadar ciddi ve sözünü tutan bir orion oteli olduğunu iyi tanıttılar bana ve bende bu şekil reklamlarını yapacağım yapıyorum, şu dönme kılıklı müdürü sanki Bülent Ersoy’dan ders almış, konuşma şekli kıvırma şekli yürüyüş şekli aynı Bülent Ersoy.
  Orion oteli şikayetim çok ama cevab yok mesajlar yazıyordum benimle mesajlaşan ve bana söz veren beni havalanında alacaklarını söz veren mesajı gönderen ahmet isimli kişi ona şikayet mesajları yazıyordum ama cevab ve cevab yazmıyordu ve cevab vermedi vermiyordu, nasıl bir insan ve nasıl bir şirket veya orion oteliymiş bu anlıyamadım gitti ama bu burda kapanacak sanmasınlar, benim gözümde orion oteli sıfır değerinde sıfır puğan bu orion oteline, bana davranış yüzünden dört arkadaşım vaz geçti seneye orion oteline rezervasyon yapmaktan vaz geçti benden 530€ aldılar, dört arkadaş 2120€ kaybetmeye mahkum oldular bana davranış’larınilın yüzünden, ve stres içinde tatil geçirtdiler bana, yuh diyorum orion oteli sana.
  Orion hoteli seçtiğim için teşekkür ettiler, ben reklamda olan taksiyi ayarlıyamadım, ödemesini yapamadım siz yapın ben gelince elden öderim dedim, ve bu ahmet isimli kişi bana mesaj yazdı ve merak etme biz sizi ortada bırakmayız sizi alırız havalanından diye söz verdi ama almadılar ve çok geç geldim otele, beni merak eden arkadaşlar merak edip telfon açtıklarında internetim açılmış ve bana 60€ fazla para yazmış ve bu ayda 20€ yazmış bunlar hep orion otelinde çalışan ahmet isimli kişi yüzünden oldu, havalanında taksiyi halledeceğiz deyipte halletmeyip beni havalanında sap gibi koymalarının yüzünden oldu, şimdi bu atmış ve yirmi euro’yu kim ödeyecek tabiki ben, orion otelinin yüzünüzden olduğu için 60€ zarar verdiler beni strese soktular, orion otelini seçtiğim için, pişman oldum.
  Keşke elimdeki resimleri ve film’leride yayımlaya bilseydik benim adıma çok iyi olacaktı.

 8. Merhaba 21/10/2018 tarihinde inegöl morrian hotel de eşim ve 1.5 yaşında kızımla konakladık.rezervasyonumuzu hotels.com üzerinden junior suite sigara içilmeyen ve benek yatağı olan oda alarak ayırttık.otele gittiğimizde leş sigara kokan camları su aldığından havluyla tampon yapıp brakılan odada konakladık.bebek yatağı istediğimizde “çalışan yok getiremiyoruz”denildi.Sabaha kadar kokudan uyuyamadık.Sabah kalktığımızda yemeklerde insan kıllarını gördük ve yiyemedik.Reception görevlisinden müdürle görüşmek istediğimi belirttim çalışanlar bana hakaret edeecesine beklememi söylediler.lobide 15-20 dk bekledim.Müdür beni görmesine rağmen yanıma gelmedi.Bende reception elemanından çıkışımı ve faturamı istedim.Bana fatura verilmedi.Junior suit parası verdim(720₺) fakat bana 300₺ olan standart oda verdiler.Bu konuda hakkımı aramak istiyorum.Hem hakkım olan olanakları alamadım hemde fazla para verdim ve ayrıca fatura alamadım.Hakkımın aranması konusunda sizden yardım talep ediyorum.

 9. Bu gün pamukkale vista termal otele giriş yaptık yapmaz olaydık girdiğimiz gibi çıktık her yerde sinek ölüleri çarşafın içinde gezinen böceklerkısaca odada ne ararsanız vardı birdahamı tövbe hiç kimse gitmesin iğrenç bi yer kabus görmüş gibi oldum paramızı isde etmelerini talep ettik ancak yetkili müdür dahil bunun mümkün olmadığını söylediler sadakamız olsun şu an başka bir otele geçtik kendi imkanlarımızla internette gördüğünüz hiç bi şey doğru değilmiş bunu anladık

 10. heryer kedi kaynıyor. belek spice otel de 5 gün kaldım, benim için tam anlamıyla berbat bir oteldi. benzer hassasiyetleri olan kişiler için paylaşma gereği duyuyorum.

  temizlik ve hijyene dikkat eden, sağlığını düşünen hiç kimse bu otele gitmemeli. her tarafta kediler geziyor, restoranda lobide, oda katlarında, aklınıza nere gelirse kedi var ve kediler yediğiniz yemeğin, oturduğunuz koltuğun bile asıl sahipleri gibi değer görüyor. kedi düşmanı asla değilim ve hayvanları çok severim ama yememek yerken masama zıplayıp tabağıma ortak olan, oturduğum lobideki koltuklarda bile kılları bulunan bir otele bir daha asla gitmem. görmediğim mutfak kısmında acaba neler yaşanıyordur düşünmesi bile çok tiksindirici. kedi fobisi olan temizliğe ve hijyene dikkat edenler sakın bu oteli tercih etmeyin, otelin hiçbir imkanından gönlünüzce yararlanamazsınız, kedi olur ama öyle böyle değil resmen kedi barınağı ve çok sağlıksız bir ortam.

 11. Geçen yıl yaptığımız rezervasyonu iptal etmek zorunda kaldık ama paramizin bir kısmı iade edileceği söylendi fakat arıyoruz telefonları açan yok blue heaven diye bir otel bodrumda

 12. Gaziantep yılmazel otele asla gitmeyin helede yanınızda bir bayan var ise arkadaşlar sokakta yatın daha iyi daha bir kaç hün önve otele giriş yaptık çalışan daha ilk saniyede müdürünü bize şikayet etmeye başladı odaya çıktığımızda kendi ağzıyla bahşiş istedi onuda verdik arabamın anahtarını alıp çekti yan tarafa işime gidecekken bir baktım sağ cam açık sonuna kadar be hava yağmurlu arabamın göğüsü koltuğu tamamen su içindeydi. Tamamen rezalet ve aynı gün içinde bu olaydan iki saat sonra kız atkadaşım aradı o bahşiş koparan öküz yedek anahtarla odaya girmiş yanındada iki tane adam oda ilaçlanacakmış gidip bağırsım çağırdım resmen öldürecektim müdürleridr karşımda gayet rahat normal birşeymiş gibi soğukkanlı duruyor delirmemek elde değil resmen…

 13. Antalya bera otel e bu sene rezervasyon yaptirdik ama sonradan iptal ettirmek zorunda kaldik.ücreti vereceklerini söylediler ama hâlâ yatirmadilar aradigimiz zaman da acmiyorlar nereye şikayet edebilirim acaba.

 14. Akyaka’da tatil düşünenler için insaniyet namına uyarı yapma gereği duyuyorum. Koparan Apart’ta kesinlikle kalmayın. Çadır veya park daha iyi olabilir. Neredekal yorumlarına güvenerek aldanmayın. Kendileri süzüyor yorumları da.

 15. GREEN PARK OTEL PENDİK’TE KONAKLADIM VE İNSANLARIN İLETİŞİMLERİ REZALETTİ:
  Bu kadar güzel bir otelin bu kadar kötü bir müşteri ilişkisi olması gerçekten inanılmaz. Özellikle rezervasyonda çalışan Ayşe Hanım ve Gamze Hanım çok kötü ve terbiyesizce bir üsluba sahip. Asla yardımcı olmayıp bir de doğrudan ses yükseltmekten kaçınmadılar. Bir daha asla tercih etmeyeceğim bir otel. Kesinlikle önermiyorum. Hizmet ve servis sağlayan bir işletme her şeyden önce çalışanlarını güzel seçmeli ve müşteri ilişkilerine önem vermeli diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir