Otellerde İş Sağlığı ve Güvenliği

Otellerde İş Sağlığı ve Güvenliği

16 Nisan 2018 0 Yazar:

Tatil sezonu ile birlikte ülkemizin çeşitli bölgelerindeki otellerde doluluk oranı arttı. Yaz aylarıyla birlikte milyonlarca yerli ve yabancı turist bu otellerde ağırlanmaya başlayacak. Tatilcilere kısa gelen bu dinlenme ve eğlence zamanlarında, otel ve eğlence sektörü çalışanları oldukça yoğun çalışma temposunda oluyor . İş sağlığı ve güvenliği açısından riskler böyle dönemde artıyor.  Farklı işyerinden sağlanan yeme içme, temizlik, konaklama, eğlence, spor, havuz vb. faaliyetleri tek çatı altında birleştiren oteller, ayrı ayrı sektörlerin risklerine de ortak olmaktadır.

Otel, Pansiyon veya Evinizi Booking.com’a Ekleyin, ilk 5 rezervasyonda ücret ödemeyin…

Otellerde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri ve Yapılması Gerekenler

Otellerin sunduğu hizmetleri düşündüğümüzde, yapılan işler ve bu işleri gerçekleştiren çalışanların karşı karşıya kalabileceği oldukça fazla tehlike kaynağı göze çarpmaktadır. Bu tehlikelerin başında elektrik kaynaklı birtakım riskler gelir. Sıcak havalar nedeniyle iklimlendirme sistemleri daha fazla kullanılmakta. Yiyecekleri korumak için geniş kapasiteli soğutucular tercih ediliyor. Temizlik amacıyla kullanılan sanayi tipi çamaşır yıkama sistemleri fazla güç tüketmekte. Aynı şekilde mutfaklarda kullanılan çeşitli cihazlar ve havuzlarda kullanılan birtakım elektrikli aksamlar da öyle. Tüm bunlar güç tüketimi meydana getirmektedir. Otellerin elektrik ve topraklama tesisatlarının uygunluğunun kontrolü şart.  Bu konuda yetki almış firmalarca muayene edilmeli ve hem çalışanlar hem de tatilciler elektrik kaynaklı tehlikelere karşı korunmalıdır.

Haftalık çalışma sürelerine uymama konusu da çalışanlar açısından en fazla risk oluşturan faktörler arasında yer alır. Hizmet sektörü olması nedeniyle vücut yorgunluğunun fazla olduğu işler fazla sürelerle yapılırsa, çalışanlarda kas ve eklem ve omurga rahatsızlıkları ortaya çıkma ihtimali artar. Otellerin mutfakları yapılacak risk değerlendirmesinde belki de en fazla tehlike barındıran alanlar olarak karşımıza çıkacaktır. Bu bölümlerde ve diğer işlerde çalışanlar için hijyen ve sanitasyon eğitimleri ve mutfaklardaki tehlikelere dikkat çeken işbaşı eğitimleri aksatılmaması gereken öncelikli işlerdir. Temiz bir çalışma ortamının devamlı olarak sağlanması için eğitim, gerekli donanımların kullandırılması, talimatlar ve risklere önlem alınmış bir mutfak çalışanlar ve kuruluşun prestiji açısından önemsenmelidir.

Sıcak havalarda 24 saat klima sistemlerinin kullanıldığı kapalı ortamlar için, bu sistemlerin periyodik bakımları, özellikle lejyoner hastalığı olarak bilinen, Legionelle Pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu bir tür zatürrenin oluşmaması için mutlaka yaptırılmalıdır. Otel ve Hastane gibi yerlerde klimaların filtrelerinde uygun nem ve ısıda çoğalarak ortam havasına dağılan bu bakteri insanlar için önemli sağlık sorunlarını başlatacağı için bu riski ortadan kaldıracak çalışmalar mutlaka takip edilmelidir.

Yangın çıkma ihtimali bulunan yerler ve yangına sebebiyet verecek maddeler öncelikle tespit edilmelidir. Bunlara karşı önlem alınması, gözden geçirilmesi gereken diğer bir önemli unsurdur. Mutfaklar, depolar, koridorlar ve odalarda gerekli yangın uyarı talimatları ve yangın söndürme sistemleri bulundurulmalıdır. Eğlence düzenlemek için kullanılan, bar, disko vb. terlerdeki yüksek ses seviyesi konusunda da gerekli uyarılar yapılmalı, bu ortamda uzun süreler çalışmak zorunda kalan personel için ise düzenli sağlık kontrolleri yapılmalı ve kulak koruyucular bulundurulmalıdır.
Health and Safety Issues in Hotels

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirmek 6331’e göre zorunlu. Milyonlarca insanın hizmet aldığı turizm sektörü açısından yasal zorunluluk çok olumlu. Özellikle büyük kapasitelere sahip olan otellerin iş sağlığı ve güvenliği açısından bu işin profesyonellerinden destek almaları şart.  Uzmanların verdikleri hizmetin kalitesi, çalışan, müşteri memnuniyeti ve yasal zorunluluklar açısından işverenlerin işini kolaylaştıracak bir hamle olur.

İyi ve Güvenli Tatiller.

İsmail KÜÇÜKÇOBAN
İş Güvenliği Uzmanı
KİSGUD Üyesi

 

Otel, Pansiyon veya Evinizi Booking.com’a Ekleyin (Ayrıntılar için tıklayınız…)