Sıcak Çarpması Nedir?

9 Temmuz 2015 0 Yazar:

Sıcak Çarpamasından KorunmakSıcak Çarpması nedir, sıcak çarpması nasıl olur, sıcak çarpmasından kaçınmak için ne yapılmalıdır? Biraz da sağlık. Evet sevgili otelbul ziyaretçileri, yaz tatilinin tadını çıkartırken sağlık problemleriyle yüzleşmemek için biraz dikkat yeterlidir diyoruz. Sıcak çarpması, ortam sıcaklığının 32 derece, nem oranının yüzde 60, vücut ısısının 41 derece üzerine çıkması ile organizmanın sıcaklara uyum sağlayamaması sonucu ortaya çıkan bir tablodur.
İleri yaşlarda, kalp-damar hastalığı olanlarda, şeker hastalarında daha sık görülür. Hayatı tehdit eden bir durumdur ve acil müdahale gerekir.

Sıcak çarpması Nedir?

Ortamdaki sıcaklığının 32 derece, nem oranının da yüzde 60’a ulaşması ve vücut ısısının 41 derece üzerine çıkması ile organizmanın sıcaklara uyum sağlayamaması sonucu ortaya çıkan bir tablodur.
Sıcak çarpması durumu sonrasında gölgeye geçilmesi, elbise çıkartılması, ılık duş alınması ilk müdahale için yeterlidir. Sıcak çarpması durumunda Sonuç alınsın ya da alınmasın bir sağlık kuruluşuna başvuru doğru olacaktır.

Sıcak Çarpmasından Korunmak için ne yapılmalıdır?

Saat 11-16 arası sokağa çıkmamak, rahat pamuklu kıyafetler giymek, şapka ve güneş gözlüğü , efordan ve ağır yemeklerden kaçınmak bol su tüketmek, sık sık duş almak etkin önlemler arasında sayılabilir….
Güneş Çarpması ile ilgili Daha Geniş Bilgi Kaynakları:
Güneş Çarpmasından Korunmak
Güneş Çarpmasına Önlem Alın