Solomon Adaları

7 Şubat 2013 0 Yazar:

Solomon Adaları Son bir kaç günde depremlerle, korkunç tsunami gerçeğiyle anılan Solomon Adaları, Büyük Okyanus’un güneyinde, Papua Yeni Gine’nin doğusunda bulunan adalar devletidir. Solomon Adaları 990’dan fazla adadan oluşur. Bu adaların toplam olarak yüzölçümü 28.450 km² dir. Solomon Adaları, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir.
İspanyol denizci Alvaro de Mendaña 1568 yılında keşfettiği adlara Solomon Adaları adını verdi. 1893 yılında Solomon Adaları 1893 yılında İngiltere’nin hakimiyetine girdi. 1976 yılında ise bağımsızlık elde edildi. Solomon Adaları, Anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Ülkenin şimdiki başbakanı Danny Philip’tir ve ağustos 2010 tarihinde seçilmiştir.
Solomon Adaları, az gelişmiş bir ülkedir. Halkın en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Ülkede petrol ürünleri ithal edilmektedir. Solomon Adaları’ında 1998 yılına kadar kereste, ana ihraç ürünüydü. Hindistancevizi ve hurma yağı diğer önemli ihracat ürünlerindendir. Solomon Adaları, kurşun, çinko, nikel ve altın gibi maden kaynakları bakımından zengindir.

Solomon Adaları Başkenti, Honiara’dır ve 80 bin nüfusludur. En kalabalık ada ise 14 bin nüfusa sahip Malaita Province adasıdır.
Solomon Adaları:

Solomon islands
Central Province
Choiseul Province
Guadalcanal Province
Isabel Province
Makira-Ulawa Province
Malaita Province
Rennell and Bellona Province
Temotu Province
Western Province