Sonbaharda Tatil Kaçamağı İçin Çek Cumhuriyeti

Sonbaharda Tatil Kaçamağı İçin Çek Cumhuriyeti

28 Ağustos 2017 0 Yazar:

Sonbaharda kısa bir tatil kaçamağı için hem yurt dışında olsun, hem güvenli olsun hem de ekonomik bir yer olsun diyorsanız Çek Cumhuriyeti iyi bir seçim olacaktır.

Türkiye’den giden turistlerin Mayıs – Eylül aylarında en çok tercih ettiği ülkelerden olan Orta Avrupa ülkesi Çek Cumhuriyeti; Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Esasen sonbaharda kısa bir tatil kaçamağı için değil yılbaşı haftası da tercih edilebilir. Romantik gezginler için çok sert geçen kışlarıyla ünlü Çek Cumhuriyeti tercihine saygı duymak gerekli. Ne de olsa Kafka’nın ülkesine gidilecektir…

Çek Cumhuriyeti’ne ilk kez gidecekler için  Prag seçimi en uygun olandır. Konaklama yeri olarak Prag’ı seçmek, Prag çevresinde ve Prag ağırlıklı bir tatil düşünmek en iyisidir.  Keza Çek Cumhuriyeti sizde bundan sonra alışkanlık yapabilir, daha sonra yeniden gelebilirsiniz. Bu nedenle ülkenin toplam 14 tane olan diğer kentlerini de daha iyi gezmek fırsatı yakalayabilirsiniz… Prag dışında ülkenin en kalabalık ve ünlü kentleri ise Pilsen, Liberec, Olomuts, Brno ve Ostrava’dır. Pilsen sözcüğü size yabancı gelmeyecektir. Çek Cumhuriyeti için en ünlü çağrışım aracı kuşkusuz biradır. Kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdı da çok tanınan ürünleridir.

Çek Cumhuriyeti’ne gitme nedeni kimine göre Franz Kafka iken kimilerine göre ise okuma yazma oranının %100 e yaklaşması olabilir. Yine kimi  Charles Köprüsü, kimisi Kralovy Vary kimisi de sadece UNESCO Dünya mirasları arasındaki haklı yeri nedeniyle Prag  için bu seçimi yapmış olabilir.  Bunların dışında da Çek Cumhuriyeti gezisi için onlarca haklı neden olabilir…

Old Town Meydanı’na meydan diyerek geçmeyin. Çünkü şehrin en eski yeridir. Kısacası tarihi yansıtır. Kunta Hora küçücük, şirin ve sıcacık bir kasabadır. Burada doğa ve yaşanmışlıklarla içinizi ısıtabilirsiniz. Plazen bira severlerin uğrak yeridir. Birbirinden farklı bira lezzetlerini deneyip bira yapımının her aşamasına tanık olma fırsatı sizi bekliyor. Bira değil olayın büyüsü sizi sarhoş edecektir. Astronomik Saat, çok farklı bir saattir. Üzerindeki burç şekilleri, saat başı çıkarttığı çan sesleri ve gizemli hikâyesi ile keşfedilmeyi bekliyor. Dans eden bina ismi değişik geldi dimi. Burası bir iş merkezidir. Fakat o kadar muhteşem bir mimarisi vardır ki, dans eden bir çifti anımsatır. İsmini de buradan alır. Nerudova Sokağında tarihi evler bulunmaktadır. Güzel yapısı ve düzeni ile görülmeye değer bir yerdir. Farklı bir yer ziyaret etmek isteyenler için Terezin oldukça etkileyici ve düşündüren bir yerdir. Çünkü burası bir toplama kampıdır.

Çek Cumhuriyeti Fırsat Otelleri >>

Prag Otel Bul
Brno Otel Bul
Cesky Krumlov Otel Bul
Karlovy Vary Otel Bul
Kutna Hora Otel Bul
Ostrava Otel Bul
Plzen (Pilsen) Otel Bul

Kafka Müzesi
Çek Cumhuriyeti’ne Uçak Bileti

Prag’a, Antalya ve İstanbul’dan farklı firmalara ait direkt uçuşlar vardır. Aktarmasız uçuşlar 2 saat sürmektedir. Prag Uçak biletini ekonomik şekilde buradan alabilirsiniz. Biletinizi çok önceden almanız durumunda maliyet daha da düşecektir.
Çek Cumhuriyeti’nde Deniz var mı?
Bir Orta Avrupa ülkesi olan ülkede deniz bulunmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri
Sadece Normal (Bordo) pasaportlara vize isteniyor. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaportlara ve Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmıyor.

Çek Cumhuriyeti’nden Hangi Hediyelik Eşya Alınır?
Çek Cumhuriyet dönüşü dostlarınıza çeşitli armağanlar alabilirsiniz. Bu armağanlar içinde en ünlüleri Bohemya Kristalleri, Becherovka adı verilen tarçınlı likör ve ünlü lal taşı ile kehribardan yapılan ürünler çok beğeni toplamaktadır…