Tekne Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

30 Haziran 2013 1 Yazar:

Tekne Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Didim’de Tekne Keyfi yazımızla birlikte otelbul.org’a, bir kaç; Tekne Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? sorusu geldi. Biz de sizler için web de bir gezinti yaptık. Aslında Tekne Kiralamanın Püf noktaları bir çok sitede belirtilmiş. Bizim belirteceklerimiz de belki  onların üç aşağı beş yukarı aynısı…
Tekne ile tatile çıkmadan önce tekne mürettebatı ve tekneyi kiraladığınız şirketin yapısını iyi öğrenin. Özellikle mürettebat hakkında bilgi alın. Denizcilerin genellikle iyi huylu ve uyumlu kişilikleri olduğu için sorun yaşamayacaksınız ama yine de siz onların deneyimlerini, gideceğiniz rotayı bilip bilmediklerini öğrenmeniz iyi olacaktır.

Tekne kiralama bedelini en baştan ve net olarak kararlaştırın.  Size  verilen fiyat teklif i içerisine nelerin dâhil olduğunu öğrenin. Mazot, yiyecek, içecek gibi ana harcamaların fiyata dâhil olup olmaması çok önemli. Kısacası ödeyeceğiniz bedelle alacağınız hizmetlerin neler olduğunu iyi öğrenin.  Tatil sonunda tekne ücreti kadar daha para ödeme sürpriziyle kaşılaşmamak için bu adımı savsaklamayın.

Eğer Tekne ile yurtdışına çıkacaksanız vizeler, liman ücreti gibi konuları da önceden netleştirmeniz gereklidir.

– Deneyimi olan tatilciler için sorun olmasa da yeniler için rota bilgisi de çok önemli. Tekne kiralarken bu konuları yetkililerle netleştirin ancak onlar da size bazı önerilerde bulanabilir, tavsiyeleri de dikkate alabilirsiniz.

– Artık tatil günü geldi limandasınız yola çıkmadan önce kaptan ve şirket yetkilisiyle birlikte oluşturduğunuz ‘checklist’ üzerinden kontrolleri yapın. Gerekirse yelkenleri kontrol edin… Kaygıları gidermek adına motoru da test edebilirsiniz.

Mola verilecek yerleri, yakıt ve yiyecek takviyesinin yapılacağı noktaları öğrenin.  Hepsinden önemlisi de mutlaka İlk yardım çantasını kontrol edin.