Türk Turistlerin Yeni Tercihi Yunan Adaları

Türk Turistlerin Yeni Tercihi Yunan Adaları

2 Ağustos 2011 0 Yazar:

Tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olan Yunanistan için Türk turistler kurtarıcı oldu. Vizelerin Yunan adaları için kaldırılmasıyla birlikte, kriz nedeniyle yüzde 40 ucuzlayan yiyecek, içecek ve hediyelik eşya fiyatları Türk turist sayısını arttırdı. Sadece yılın ilk üç ayında Yunanistan’a giden Türk turist sayısı yüzde 98 artarak 84 bine ulaştı. Geçmiş yıllarda Türkiye’den gelir düzeyi yüksek kişilerin tercih ettiği Yunan adalarına yapılan gemi turlarının sayıları artarken, fiyatlar da 149 eurolara kadar düştü


Booking.com


Bu yıl Yunan adalarına 30 binden fazla Türk turistin gitmesi bekleniyor. Yaklaşık 10 yıldır Yunan adalarına tur düzenleyen bir seyahat acentesinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Buyan, “Yunanistan için eskiden burun kıvıran Türk turist kral oldu.  Şimdi gerek Yunanistan  gerekse adalarda Türk  turistin yolunu dört gözle bekliyorlar” dedi.

ADALAR TÜRKİYE’DEN UCUZ?

Yunan adalarına daha önceden ağırlıklı olarak Batı illerinde yaşayanların ilgi gösterdiğine dikkat çeken Buyan, “Ama kriz nedeniyle fiyatların ucuzlaması ve vizelerin kalkması Anadolu’nun birçok ilinden gelen talebi arttırdı. Mardin’den, Samsun’dan, Kars’tan bile müşterimiz var.  Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Yunan adalarına yılda 5 bin Türk turist götürürken  bu yıl 15-20 bin Türk turisti götürmeyi planlıyoruz” diye  konuştu.

Radikal’den Sevgi Sayar Başaran’ın haberine göre, Yunanistan’da ve adalarda esnafın, AVM’lerin turizm sezonunu çok iyi geçirmedikleri için yüzde  30-40’lara varan oranlarda indirim yaptıklarına da dikkat çeken Buyan, şunları  söyledi: “Birçok sektör krizi fiyatlarına indirim olarak yansıttı. Biz de gemi  turlarımızda ciddi indirimler yaptık. Örneğin Ocean Majesty gemisi ile  yaptığımız 3 gece 4 günlük gemi turlarında fiyatları 149 euroya kadar indi. En  pahalı turumuz 800-900 euro. Bu fiyatlar Bodrum’da ve Antalya’daki birçok  otelden daha ucuz.”

TÜRK TURİST YÜZDE 98 ARTTI

Yunanistan’ın Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre Türkiye’den, Yunanistan’a giden turist sayısı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 98 artış göstererek 84 bin 559’a çıktı.  Yunanistan’a en çok turist gönderen ülkeyse 114 bin kişiyle Bulgaristan.