Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana’da Gezilecek Yerler

28 Ekim 2017 1 Yazar:

Viyana için sanatın ve kültürün başkenti ifadesi kullanmak yanlış olmaz. Zaten her Viyana gezisi ve sonrasında hazırlanan yazılarda alışılmış olarak müziğin başkenti Viyana ifadesi kullanılır. Bu ifadeden sonra da Viyana’da Gezilecek Yerler için müzeler, opera binaları ön plana çıkar Gerçek şu ki Viyana bu ifadeleri ziyadesiyle hak eden bir şehirdir. Viyana’da gezilecek yerlerin merkezde toplanmasına rağmen her adımda doya doya farkındalık yaşayacağınız , kültürün ve sanatın mimari yapılarının büyüsüne kapılacağınız kesin. Dünyanın yaşanılası kentlerinin başında gelir Viyana…
Viyana için daha önce hazırladığımız Rüya Şehir Viyana başlıklı yazı büyük ilgi gördü. Bu yazıya ek olarak, Viyana’da Gezilecek Yerler ile ilgili bir liste hazırladık…

Viyana’da Otel Bulmak ve Kolay Rezervasyon İmkanı

Avrupa’daki bir çok şehir için 1 haftalık gezi planı yeterli olacaktır ama Viyana için bunu söylemek zor.  Viyana, sokaklarında seyahat duygusunun her an canlı olarak yaşandığı bir şehir. Sokaklarda duyulan piyano melodileri ile bir sinema salonunda kendinizi hissederken bir anda burnunuza gelen nefis kahve kokuları ile gerçeğe dönersiniz. Tarihi havası, dev müzik kültürü ve tabi ki sokak müzisyenleri ile lezzetli mutfağı ile diğer Avrupa şehirlerinden çok daha hesaplı ve çok daha güvenli…  Viyana gezisinde yoğun bir mimari yapıyı kısa yolculuk süresince tadmanız mümkün.  Kaplumbağa hızıyla gezmelisiniz… Örneğin herbirisi için saatlerce vakit harcamanız gerekebilecek Viyana Üniversitesi,  Hotel Imperial, ünlü posta binası Postsparkasse  ve Avusturya Parlamento binası aynı güzergah üzerinde.

Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud’un  evi ve muayenehanesi olarak kullandığı bina müze olarak düzenlenmiş. Görülmesi elzem olan yerlerden birisidir. Freud’un eşyalarının sergilendiği müzede alyansı, paltosu, ünlü botları, bastonu, en bir bilinen resimleri ve büstleri bulunmakta. Terapi yaptığı yer de olan çalışma odası gerçekten uğradığınıza değecek. Sigmund Freud Müzesi Viyana merkezde değil. İki katlı bahçeli bir ev olan müzeyi daha kolay bulabilmeniz için harita aşağıdaki haritayı ekledik…

Museumsquartier

Şehrin ortasında bulunan ve  Museumquartier olarak adlandırılan müzeler bölgesi .  Sanat Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Modern Sanat Müzesi veya Leopold isimli Egon Schiele ve Gustav Klimt’in eserlerini barındıran müze bu bölgede.  Bu müzelerin hepsini gezmek için zamanınız yetmeyebilir.  Örneğin Sanat Tarihi Müzesindeki eserlerin estetiği, müzenin iç mimarisi size dolu dolu bir zaman dilimi yaşatacaktır.

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı Viyana’nın imparatorluk sarayı.  İmparatorluk Evleri, Sisi Müzesi ve Gümüş koleksiyonları olarak üç bölüm… .

Schönbrunn Sarayı

1441 odası bulunan  Schönbrunn Sarayı’nın içinde havuzlar, hayvanat bahçesi, labirent bulunan kocaman bir bahçeye bulunmakta. 11 kızını önemli devlet adamları ile evlendirerek dönemin en güçlü kadınlarından biri olan Maria Teresa burada yaşamış.

BelvedereSarayı

Aaşağı ve yukarı Belvedere olarak iki kısımdan oluşan BelvedereSarayı,  Avusturya’ya birçok savaş kazandıran Prens Eugene’ye verilmiştir.  Saray daha sonra İmparator Franz Ferdinand’a satılmıştır.  Gustav Klimt’in ‘Kiss’ ve Judith eserleri burada bulunuyor.

Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali, Viyana’nın en önemli simgesi. Gotik mimarisi ile öne çıkmakta. Güney Kulesi’ne çıktığınızda  göreceğiniz  Viyana manzarası çok etkileyici….

Opera (Viyana Wiener Staatsoper)

Viyana’yala özdeşleşmiş olan operada biletler çok önceden tükeniyor. Ancak son anda satılan biletlerden faydalanabilirsiniz. Bilet bulamazsanız, ayakta dinlemek gibi farklı bir seçenek var.

Hundertwasser Haus

Viyana’nın barok sitilinden çok farklı.  Bu masalımsı yapıda 200’den fazla ağaç bulunmakta.  Terasları, balkonları ve özgün renkli mimarisiyle masalımsı bir görünüme kavuşturulmuş.

Prater Parkı

Nostaljik makineleri, modern hız trenleri  ile huzur bulup eğleneceğiniz bir park burası. Parka girmek ücretsiz.

Viyana’da Otel Bul >>