Yılbaşı Tatili İçin Kartepe

7 Aralık 2011 0 Yazar:

Kartepe Kayak Merkezi
 Türkiye, kış turizmi için gerçekten önemli potansiyelleri olan bir ülke. Uludağ, Erciyes, Palandöken ve Abant gibi merkezlerin yanında Kocaeli Kartepe,  yaklaşık 350 hektarlık bir alanı olan bir kış turizmi ve doğa yürüyüşü (trekking) alanıdır.  Deniz seviyesinden bin 650 metre yükseklikte olan Kartepe ve bölgesi, İstanbul’a  115 kilometre mesafede bulunuyor.  Kış aylarında kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak bölgeye yoğun yağış getiren karayel rüzgarı, Marmara bölgesinde ilk olarak karşılaştığı Kartepe’ye de yoğun kar yağışı bırakmakta ve bu bölgeyi kış turizmi açısından cazip bir merkez haline getirmektedir. Kasım ayı ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar ortalama 1,5-3 metreyi bulmaktadır.  Kartepe, İstanbul’a yakınlığı, kışın kayak sporları yapacaklar için ideal bir merkezdir.  Kartepe’deki yayla ve uygun doğal ortamlarda, başta izciler olmak üzere çeşitli dernek ve kuruluşlar yaz kampları düzenlemektedir.

12 pisti ve 25 kilometrelik pist alanı bulunan Kartepe’deki kayak merkezi, 49 yıllığına özel bir firma tarafından kiralanmış ve işletilmektedir. Merkezdeki otel, misafirlerin konfor ve ihtiyaçlarına uygun dizayn edilmiş tamamı şık ve konforlu 1 süit, 1 bağlantılı odasıyla toplam 500 odası ve 50 apart binası ile hizmet vermektedir. Spor salonu, saunası, buhar banyosu, hamamı ve kapalı yüzme havuzu, ziyaretçilere sunulan seçkin aktivitelerden sadece birkaçıdır.

Kayak sezonunu Aralık ayı sonunda açan Kartepe’nin,  dört mekânik kayak tesisi, 42 kilometrelik pist alanı ve 14 pisti bulunmaktadır.  Kayağa yeni başlayanlar ve usta kayakçılar için ayrı ayrı pistler vardır.  Özel ‘baby lift’ alanı da çocuklara ve çocuk kalmak isteyenlere ayrılmış durumdadır. Kayak sonrası tesislerde muhteşem et ve sucuk mangallarının tadına varabilir, doğaya yayılan müziğe kendinizi bırakabilirsiniz. Telesiyeje binip havadan Kartepe’nin güzelliğini izleyerek varacağınız Geyikalanı Tepesi’ndeki tesislerde de şöminede çıtırdayan odunların sesiyle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Tesislerde spor salonu, sauna, buhar banyosu, hamam ve kapalı yüzme havuzu da bulabilirsiniz.